30.04.2024 Podatki

Nabycie wyrobów akcyzowych a powstanie obowiązku podatkowego - Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. I GSK 838/20

W przypadku nabycia lub posiadania wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy powstaje z dniem nabycia lub wejścia w posiadanie tych wyrobów, przy czym nawet ustalenie podmiotu, który faktycznie wcześniej dokonał obrotu wyrobem akcyzowym, od którego nie zapłacono akcyzy, nie zwalnia kolejnego nabywcy i posiadacza tego wyrobu od odpowiedzialności za zapłatę podatku akcyzowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Salachna Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) Protokolant asystent sędziego Natalia Składanek po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Sz 642/19 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie z dnia 23 maja 2019 r. nr 428000-COP-1.4105.1.2018.19 w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M.K. na rzecz Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 642/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. K. (dalej powoływany także jako skarżący) na decyzję Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (dalej powoływany także jako NUCS, organ) z 23 maja 2019 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od czerwca do grudnia 2016 r.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

W wyniku przeprowadzonej wobec skarżącego kontroli celno-skarbowej m.in. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego za okres od 1 czerwca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r., która następnie uległa przekształceniu w postępowanie podatkowe, organ ustalił, że skarżący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w badanym okresie posiadał i wprowadził do obrotu wyrób akcyzowy w postaci oleju napędowego w ilości [1] litrów, którego źródła faktycznego pochodzenia nie ujawnił, a organ podatkowy nie ustalił. Skarżący nabycie powyższej ilości oleju napędowego udokumentował 20 fakturami wystawionymi przez B. Sp. z o.o. w S. oraz 2 fakturami wystawionymi przez M.1 z J. Zdaniem organu faktury wystawione przez B. Sp. z o.o. nie dokumentowały rzeczywistych dostaw paliwa na rzecz skarżącego, bowiem ustalono, że S. A. wystawiał w imieniu B. Sp. z o.o. puste faktury VAT niedokumentujące faktycznych dostaw paliwa na rzecz odbiorców w tym skarżącego, zaś podmioty rzekomo przewożące paliwo w imieniu firmy B. nie potwierdziły, aby dostawy paliwa były dokonywane do miejscowości, w której mieści się firma skarżącego. Tym samym posiadanie przez skarżącego fikcyjnych faktur wystawionych przez B. Sp. z o.o. miało jedynie na celu zalegalizowanie posiadanego przez skarżącego oleju napędowego z nieznanego źródła, od którego wcześniej nie został opłacony podatek akcyzowy. Z kolei odnośnie firmy M.1, organ ustalił, że dostawcami paliwa do tejże firmy były m.in. O. Sp. z o.o., M.2 Sp. z o.o. oraz D. Spółka z o.o., względem których przeprowadzone postępowania wykazały, że dokonywały one obrotu paliwami niewiadomego pochodzenia. NUCS podkreślił, że od paliwa dostarczonego do M.1 nie był odprowadzany podatek akcyzowy, a skoro takich dokumentów nie przedłożył skarżący, zasadnym było przyjęcie, że to właśnie skarżący powinien od nabytego oleju napędowego opłacić podatek akcyzowy w należytej wysokości. Zdaniem NUCS, podatnik, jako profesjonalny przedsiębiorca, winien był tak zorganizować proces nabywania oleju napędowego, aby mieć pewność, co do faktu uiszczenia podatku akcyzowego na poprzednim etapie obrotu. Dopiero, bowiem posiadanie przez stronę, jako nabywcy wyrobów akcyzowych dowodów przesądzających, że nastąpiła zapłata podatku akcyzowego przez innego podatnika dokonującego czynności podlegającej opodatkowaniu dawałaby podstawy do stwierdzenia, że w stosunku do niej zobowiązanie podatkowe nie powstało.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne