Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.176.2024.2.MKA
Nieodplatne przeniesienie prawa do nakładów inwestycyjnych za nieodpłatne świadczenie usług, niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania prawa do nakładów inwestycyjnych na właściciela nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem 24 maja 2024 r. (wpływ 24 maja 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z o. o. w (...) (dalej: „Wnioskodawca”), jest spółką prawa handlowego powstałą z wydzielenia w (...) z przedsiębiorstwa komunalnego. Jedynym jej udziałowcem jest Miasto (...) (dalej: „Miasto”).
Wnioskodawca jest podatnikiem zarejestrowanym dla celów podatku od towarów i usług w Polsce jako podatnik VAT czynny.
Na mocy zawartego z Miastem w 2014 r. porozumienia, Wnioskodawca zajmuje się zarządzaniem, utrzymaniem i konserwacją zespołu przyrodniczo-rekreacyjny pn. (...) na terenach należących do Miasta.
Kompleks przyrodniczo-rekreacyjny obejmuje: (...).
W trakcie prowadzonej działalności Wnioskodawca zrealizował na terenie objętym porozumieniem szereg inwestycji w postaci budowli i budynków sfinansowanych ze środków własnych oraz podwyższenia kapitału zakładowego przeznaczonych na cele wskazane przez Właściciela. Ponadto, działając w przekonaniu o prawnym użytkowaniu gruntów, wykonał inwestycje na terenach należących do Miasta. Stało się to na podstawie wadliwej decyzji Zarządu Miasta (...) z 29 lipca 1992 roku, na mocy której Wnioskodawca nabył prawo wieczystego użytkowania gruntów. Jako podstawę prawną decyzji wyposażającej Wnioskodawcę w prawo użytkowania wieczystego wskazano ustawę z 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Jak się później okazało, przepisy ustawy zostały przez Miasto wadliwie zinterpretowane, gdyż w dniu wydania decyzji Wnioskodawca był komunalną osobą prawną, a przepisy ustawy zezwalały na uwłaszczenie państwowych osób prawnych innych niż Skarb Państwa. Dopiero nowelizacja ustawy z 7 października 1992 roku uregulowała kwestię uwłaszczenia komunalnych osób prawnych pozwalając na zastosowanie tego przepisu wobec Wnioskodawcy, jednak nie wcześniej niż od 23 grudnia 1992 roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty