Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.27.2024.2.PPK
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 kwietnia 2024 r. został złożony Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 28 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów (kod PKD …). Odbiorcami Pana usług są zarówno kontrahenci krajowi, jak i zagraniczni. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, również samodzielnie świadczy Pan usługi kierowcy. Świadczenie wspomnianych usług wiąże się dla Pana z koniecznością odbywania podróży w charakterze kierowcy na terytorium kraju oraz poza jego terytorium. W związku z tym faktem, pobiera Pan kwotę ryczałtową na poczet wydatków związanych z podróżą służbową (dieta). Ma Pan wątpliwości, czy jako przedsiębiorca prowadzący działalności gospodarczą i równocześnie w ramach tej działalności wykonujący prace kierowcy, uprawniony będzie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej działalności wartość pobieranej diety.
Uzupełnienie wniosku
Podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Opłaca Pan podatek PIT obliczony wg skali podatkowej.
Wykonuje Pan wyjazdy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy. Przez podróż służbową na potrzeby niniejszego wniosku rozumie Pan wyjazdy poza siedzibę firmy, w charakterze kierowcy samochodu transportu towarowego, w celu dostarczenia towaru powierzonego przez kontrahenta Pana firmy do miejsca przeznaczenia, w kraju lub/i za granicą. Wykonuje Pan w takiej sytuacji pracę kierowcy pojazdu. Wg Pana, podróżą służbową jest również wyjazd poza siedzibę firmy, realizowaną w celach związanych z Pana działalnością gospodarczą w ramach zarządzania przedsiębiorstwem, np. w celu zawarcia umowy z kontrahentem, jednakże ten rodzaj podróży służbowej, nie jest przedmiotem wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty