15.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.152.2024.3.MJ

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 10 kwietnia 2024 r. (wpływ 10 kwietnia 2024 r.) oraz z 18 kwietnia 2024 r. (wpływ 23 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnień)

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 czerwca 2015 r. Przedmiotem jego działalności jest tworzenie i rozwijanie programów komputerowych. Działalność Wnioskodawcy zgodnie z wpisem do CEIDG jest sklasyfikowana w przeważającej części jako PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym podatek dochodowy na podstawie art. 30c ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2019 poz. 1387 – dalej: updof). Dla celów rozliczania podatku dochodowego Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

(…) w swojej działalności zajmuje się głównie rozwojem i tworzeniem oprogramowania (…), czyli zintegrowanym modułowo pakietem oprogramowania, wspierającym zarządzanie w dużych i średnich organizacjach różnych branż. Wnioskodawca tworzy dla klientów różnego rodzaju nowe aplikacje: aplikacje (…), webowe oraz w oprogramowaniu (…), jak i rozwija dotychczasowe rozwiązania. Tworzy także algorytmy i kody źródłowe. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zawiera umowy z różnymi podmiotami gospodarczymi. W ramach zawartych umów Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie realizacji projektów „(…)”. Wnioskodawca świadczy usługi: tworzenia i rozwijania programu (…), w określonych ramach czasowych, tworzy i rozwija nowe aplikacje na system (…), tworzy i rozwija nowe aplikacje www.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne