Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.119.2024.1.SJ
Po stronie spółki rozwiązywanej bez przeprowadzania likwidacji powstanie przychód na podstawie art. 14a ust. 1.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku powstania przychodu po stronie spółki rozwiązywanej bez przeprowadzania likwidacji.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczynią jest Spółka A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w (…) będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: Spółka lub Wnioskodawczyni). Spółka została powołana w 2016 r., co stanowiło realizację ówczesnej strategii sukcesyjnej komandytariusza Spółki, która zakładała utworzenie spółki majątkowej, która będzie gromadziła majątek rodzinny celem jego zabezpieczenia.
W przyszłości planowane jest dokonanie zmiany składu osobowego Spółki. Obecnie komplementariuszem Spółki jest B. Sp. z o.o., natomiast jej komandytariuszem jest osoba fizyczna. W wyniku zmian właścicielskich komandytariuszem Spółki ma zostać Fundacja Rodzinna, w której dotychczasowy komandytariusz jest jednym z fundatorów. Plan ten zostanie zrealizowany poprzez darowiznę udziału kapitałowego komandytariusza Spółki do Fundacji Rodzinnej. Działanie to stanowi realizację obecnego planu sukcesyjnego rodziny komandytariusza, który chce jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek, w tym udział kapitałowy Spółki.
Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji Fundacji Rodzinnej sprawia, że dotychczasowe rozwiązanie zakładające gromadzenie majątku rodzinnego przez komandytariusza Wnioskodawczyni stało się nieefektywne. Fundacja Rodzinna, stanowi w założeniu rozwiązanie przeznaczone właśnie zabezpieczeniu majątku rodzinnego oraz daje większe możliwości w zakresie ochrony majątku rodzinnego. Darowizna udziału kapitałowego Spółki do Fundacji Rodzinnej ma na celu zabezpieczenie rodzinnego majątku przed późniejszym ewentualnym spieniężeniem go przez następne pokolenia lub utratą bądź uszczelnieniem w wyniku zdarzeń losowych. Podstawowym celem jest zapewnienie ciągłej pracy tego majątku, z którego zyski będą mogły zabezpieczać potrzeby rodziny przez następne pokolenia. Fundacja Rodzinna zostanie zatem powołana zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, a także w przewidzianym prawem celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty