Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II OSK 2169/22
W przypadku oceny zgodności uchwały o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy z prawem ochrony środowiska oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, kluczowe znaczenie ma analiza, czy zmiany te prowadzą do prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu oraz czy zostały dokonane w oparciu o rzetelną ocenę i uzgodnienia organów ochrony środowiska.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Wr 486/21 w sprawie ze skargi Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu na uchwałę Rady Gminy Kamienna Góra z dnia 28 kwietnia 2021 r. nr XXX/173/21 w przedmiocie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kamienna Góra oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej WSA) wyrokiem z dnia 10 marca 2022 r., II SA/Wr 486/21, oddalił skargę Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu (dalej DZPK) na uchwałę Rady Gminy Kamienna Góra z dnia 28 kwietnia 2021 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kamienna Góra.
WSA stwierdził, że w okolicznościach tej sprawy, wbrew zarzutom skargi, nie sposób dopatrzeć się naruszenia zaskarżoną uchwałą, zmieniającą studium dla terenu gminy Kamienna Góra w sposób przyjęty tym aktem, przepisu art. 72 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (j.t.Dz.U.2020.1219; dalej P.o.ś.), zgodnie z którym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zapewnia się warunki utrzymania równowagi przyrodniczej i racjonalną gospodarką zasobami środowiska w szczególności przez zapewnienie ochrony walorów krajobrazowych środowiska i warunków klimatycznych w związku z tym, że nie zastosowano ograniczeń wskazanych w § 3 rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Doln., Nr 277, poz. 3386; dalej "rozporządzenie Wojewody").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty