Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2023 r., sygn. I FSK 1467/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Maja Chodacka, Protokolant Łukasz Trzpiot, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 686/18 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia 14 września 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od listopada 2012 r. do grudnia 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej i odpowiedź na tę skargę, pismo procesowe
1.1. A. M. (dalej: Skarżący, Podatnik) pismem z dnia 29 maja 2019 r. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 686/18.
1.2. Przywołanym wyrokiem Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.) oddalił skargę Skarżącego na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IAS) z dnia 14 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za poszczególne miesiące od listopada 2012 r. do grudnia 2013 r.
Powyższa decyzja w części dotyczącej umorzenia postępowania w sprawie zobowiązania podatkowego za listopad 2012 r. nie była objęta skargą do Sądu pierwszej instancji.
Na etapie skargi istota sporu między Dyrektorem IAS a Skarżącym sprowadzała się do dwóch zasadniczych kwestii: 1) pozbawienia możliwości zastosowania stawki 0% właściwej dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) wobec wykazanych w fakturach zdarzeń gospodarczych z udziałem M. H., T. oraz J. Y. z uwagi na - zdaniem organów podatkowych – brak odpowiednich dowodów, że nastąpiło faktyczne przemieszczenie towarów (dzianin i tkanin) z jednego państwa członkowskiego do innego (z Polski do Czech i do Słowacji) w wyniku dostawy, czyli przeniesienia prawa na nabywcę do rozporządzania towarami jak właściciel; 2) pozbawienia prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez P. sp. z o.o. (spółka P.) oraz V. sp. z o.o. (spółka V.) jako - zdaniem organów podatkowych - niedokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty