19.01.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. I FSK 1958/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 października 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 756/22 w sprawie ze skargi M. A. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 28 kwietnia 2022 r. nr 1201-IOP2-2.4033.1.2022.9 w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za listopad i grudzień 2021 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok 2. uchyla zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 28 kwietnia 2022 r. nr 1201-IOP2-2.4033.1.2022.9 i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego C. z dnia 8 lutego 2022 r. nr [...]; [...], 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie na rzecz M. A. kwotę 937 (słownie: dziewięćset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje. NSA/wyr. 1 - wyrokew

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Postanowieniem z 8 lutego 2022 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. przedłużył M.A. termin zwrotu podatku od towarów i usług do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia.

1.2. Po rozpoznaniu zażalenia skarżącego, postanowieniem z 28 kwietnia 2022 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

1.3. W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie wyjaśnił, że skarżący prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem. W kontrolowanych miesiącach, tj. listopadzie i grudniu 2021 r., Skarżący nabył towar od niemieckiej spółki Z. SE. Z uwagi na okoliczności transakcji Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. powziął wątpliwości, czy nie zostały one zrealizowane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z informacji znajdujących się na stronie internetowej Z. wynika bowiem, że dostawy realizowane są zarówno z magazynów znajdujących się w Polsce, jak i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przy czym w przypadku wysyłki międzynarodowej, koszt dostawy miał wynosić 4,90 zł. Jest to o tyle istotne, że w części z faktur złożonych przez Skarżącego wyodrębniono koszt dostawy w tej kwocie, jako odrębną pozycję. Powyższe wskazuje, że wykazane w tych fakturach towary zostały wysłane z magazynów znajdujących się w innych krajach członkowskich. Oznacza to, że w sprawie wystąpiły wątpliwości, o których jest mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o PTU), co do prawidłowości rozliczenia podatku VAT we wskazanych okresach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty