04.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.57.2024.2.RS

Możliwości preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko po rozwodzie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 marca 2024 r. (data wpływu 7 marca 2024 r.) oraz z 20 marca 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(...) 2021 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w X został orzeczony rozwód. Wyrok uprawomocnił się (...) 2021 r. Wyrokiem sądu wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono obojgu rodzicom, przy czym miejsce zamieszkania małoletniego syna A sąd ustalił przy matce. Sąd odstąpił od orzekania o kontaktach ojca z dzieckiem, nie ustalił również opieki naprzemiennej pomiędzy Panią a ojcem dziecka. Ojciec dziecka po rozwodzie wyprowadził się do nowej partnerki (w Y). W sierpniu 2023 r. zawarł z nią związek małżeński. Jako matka wykonywała Pani wszystkie obowiązki związane z wychowaniem dziecka, ponosiła koszty utrzymania, edukacji, leczenia. Wspólne zamieszkanie z synem wiązało się ze wspólnym spędzaniem czasu, wspólnymi posiłkami, wyjazdami, dbaniem o higienę. Systematycznie kontaktowała się Pani ze szkołą, uczestniczyła w wywiadówkach (ojciec ani razu tego nie zrobił), dokonywała zakupu podręczników, odzieży i środków higienicznych itp. Zapewniała bieżące wizyty lekarskie (syn jest alergikiem i na stałe używa leki) oraz prywatne wizyty u stomatologa.

Dbała Pani o rozwój pasji syna, wyjście do kina, muzeum, wyjazdy na wakacje. Ojciec dziecka nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie wie o jego codziennych problemach, nie kształtuje w nim właściwych zachowań (bo np. częstuje piwem bezalkoholowym), nie jest wzorem do naśladowania (potrafi cały czas nieładnie mówić o Pani). Nie brał czynnego udziału w sprawach dotyczących kształcenia, wyboru szkoły średniej. Sporadycznie kontaktuje się sms-em lub telefonicznie. Krótkie rozmowy nie wnoszą nic w kształtowanie osobowości. Ojciec dziecka pracuje za granicą, więc osobiste kontakty są sporadyczne 1-2 razy w miesiącu, często przy okazji spotkań towarzyskich ze swoimi znajomymi (np. grill) lub krótkie spotkanie np. do (...). Nigdy nie nocował u ojca, nie spędził z nim czasu podczas wyjazdu np. podczas ferii czy wakacji. Na święta czy urodziny kupował synowi prezenty. Płaci regularnie alimenty (aczkolwiek kilkukrotnie zdarzyło się jedno lub dwudniowe opóźnienie). Od czasu rozwodu ani razu nie zapytał Panią o to co u syna, czy są jakieś problemy, jak w szkole, więc trudno uznać że wspólnie z byłym mężem wychowuje Pani syna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne