09.02.2024

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. III OSK 3625/21

Członkowie organów kolegialnych publicznych instytucji kultury mają prawo do uzyskiwania informacji publicznej o działalności tych instytucji, niezależnie od zdefiniowanych w statutach lub innych przepisach wewnętrznych kompetencji organu, w skład którego wchodzą, pod warunkiem, że zażądanie informacji nie jest nadużyciem prawa i służy wykonaniu celów społecznych przez instytucję.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant: asystent sędziego Olga Libiszewska po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 1859/19 w sprawie ze skargi R.W., I. O. i T. D. na decyzję Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z dnia 25 czerwca 2019 r., nr 2/2019 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych solidarnie na rzecz R. W., I. O. i T. D. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 marca 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 1859/19 w punkcie 1 uchylił decyzję Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (dalej także jako: organ) z dnia 25 czerwca 2019 r., nr 2/2019 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej, w punkcie 2 zasądził od organu na rzecz R. W. kwotę 680 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, a w punkcie 3 zasądził od organu na rzecz I. O. i T. D. solidarnie kwotę 697 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 13 maja 2019 r. R. W., I. O., T. D. (dalej także jako: skarżący), J. S., Z. Ż. oraz A. B. zwrócili się do Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na podstawie art. 61 Konstytucji RP, w trybie przewidzianym przez ustawę o dostępie do informacji publicznej, o udostępnienie wyników audytów i kontroli przeprowadzonych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej w okresie ostatnich 18 miesięcy, a w szczególności audytu prawnego oraz finansowego. Wnioskodawcy zaznaczyli, że jako członkowie organu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wielokrotnie występowali już do organu o udostępnienie tych dokumentów, jednak wszystkie ich wnioski pozostawały bez odpowiedzi. Dlatego postanowili wystąpić o ich udostępnienie jako "zwykli obywatele", kierując się poczuciem odpowiedzialności i jednocześnie z uwagi na zaniepokojenie związane z brakiem transparentności działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne