23.02.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2024 r., sygn. III FSK 4522/21

Skarga kasacyjna nie zasługuje na uwzględnienie, gdy zarzuty formalne i materialne nie wykazują istotnego wpływu na wynik sprawy, są niezwiązane z zaskarżonym wyrokiem lub stanowią powtórzenie zarzutów z etapu I instancji nieodnoszących się do rozumowania sądu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), Protokolant Konrad Halota, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ł. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 766/20 w sprawie ze skargi Ł. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2020 r., nr 1401-IEW4.4120.25.2019.MP w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2021 r., III SA/Wa 766/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. W. (dalej jako: skarżący) na decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2020 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 r.

WSA w Warszawie wskazał, że organy zasadnie przyjęły, że w rozpatrywanej sprawie została spełniona pozytywna przesłanka odpowiedzialności członka zarządu za zaległości spółki kapitałowej, o której mowa w art. 116 § 2 O.p., gdyż w dacie upływu terminu płatności przedmiotowego zobowiązania podatkowego, za zaległości z tytułu którego orzeczono odpowiedzialność skarżącego, był on członkiem zarządu Spółki, co jest niesporne w sprawie. Sąd ten dodał także, że organy podatkowe wykazały również zaistnienia drugiej z pozytywnych przesłanek odpowiedzialności, o której mowa w art. 116 § 1 O.p., czyli bezskuteczności egzekucji wobec Spółki. Pomimo podjęcia wszelkich możliwych środków przewidzianych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucja z majątku G. Sp. z o. o. okazała się bezskuteczna.

Sąd pierwszej instancji uznał także, że prawidłowe było stanowisko organów w kwestii niezaistnienia obu przesłanek uwalniających skarżącego od odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki. Przesłankami egzoneracyjnymi są: wykazanie przez członka zarządu, że we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości, lub że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy, a także wskazanie mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowej spółki w znacznej części. Sąd ten podał za organem odwoławczym, że z końcem 2014 r. winien zostać zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości. Podkreślił, że wniosek o upadłość nie został zgłoszony, co w szczególności oznacza, że wniosku takiego nie zgłosił skarżący będący członkiem zarządu Spółki do dnia 21 września 2016 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty