27.09.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 września 2023 r., sygn. I FSK 1664/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Mariusz Golecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Łukasz Biernacki, po rozpoznaniu w dniu 27 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 545/18 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 9 maja 2018 r., nr 0601-IOV-2.4103.20.2018.8 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące marzec, kwiecień, maj, czerwiec, październik, listopad, grudzień 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 4050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 16 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Lu 545/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie na skutek skargi K. B. (dalej: "Strona", "Skarżący", "Podatnik") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (dalej: "DIAS", "Organ podatkowy") z 9 maja 2018 r. nr 0601-IOV-2.4103.20.2018.8 w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Z uzasadnienia przedmiotowego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wynika, że Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organów podatkowych, które w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: "ustawa o VAT") odmówiły Stronie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur, których przedmiotem była sprzedaż oleju napędowego na stacjach paliw P. S.A. WSA w Lublinie wskazał, że w rozpatrywanej sprawie spór pomiędzy stronami dotyczył zagadnienia, czy wykazane przez Skarżącego w dokumentacji za miesiące od marca do czerwca oraz od października do grudnia 2011 r. faktury wystawione przez stacje prowadzone przez P. były zgodne z rzeczywistością i czy mogły stanowić dla strony podstawę do odliczenia kwot podatku naliczonego w sytuacji, w której sam Skarżący przyznał, że są to faktury sfałszowane, zaś paliwo w tym okresie kupował poza ujawnionym obrotem u innych podmiotów

W ocenie Sądu pierwszej instancji pozyskane dowody, ocenione zgodnie z ich treścią i we wzajemnym powiązaniu, według reguł logiki i doświadczenia życiowego, jednoznacznie prowadziły do wniosku, zgodnie z którym sporne faktury nie miały nic wspólnego z rzeczywistym obrotem gospodarczym. Ich wystawianie miało być ukierunkowane wyłącznie na uzyskanie korzyści podatkowych przez Skarżącego, który, zgodnie z jego wyjaśnieniami, nabywał te faktury od A. W. i w ten sposób "legalizował" rzeczywiste zakupy paliwa nieznanego pochodzenia. Skarżący przyznał bowiem, że zaopatrywał się w paliwo w S. Spółce z o.o. w B. i M. w L., jednak żaden z tych podmiotów nie wystawiał faktur VAT. Paliwo było kupowane za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Faktury, w których jako wystawcę wskazano P. nie były związane z faktycznymi dostawami, a służyły wyłącznie do wykazywania podatku VAT naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne