Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.567.2023.2.KK
1. Czy Wnioskodawca prawidłowo definiuje pojęcie „wartość emisyjna” udziałów przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej - w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT - jako odpowiadającą wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej przeniesionego na Spółkę Przejmującą w związku z połączeniem, 2. czy w przypadku przeprowadzenia połączenia Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych (a głównym bądź jednym z głównych celów połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania), po stronie Spółki Przejmującej powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, 3. czy art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT należy interpretować w ten sposób, że w celu ustalenia przychodu, o którym mowa w tym przepisie należy ustalić iloczyn udziału Spółki Przejmującej w zysku Spółki Przejmowanej oraz ustalonej na dzień poprzedzający dzień łączenia wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, a następnie otrzymany wynik należy pomniejszyć o wartość wydatków poniesionych na objęcie udziałów, rozumianych jako ogół praw i obowiązków, w Spółce Przejmowanej przez Wnioskodawcę, które to wydatki stanowiłyby po stronie Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży udziałów, rozumianych jako ogół praw i obowiązków, w Spółce Przejmowanej, 4. czy wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Przejmowaną w drodze konfuzji, czyli połączenia w jednej osobie przymiotu wierzyciela i dłużnika, spowoduje po stornie Spółki Przejmującej powstanie przychodu na gruncie ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych:
-w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2 i 3 – ,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty