Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. I FSK 816/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej U. sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2018 r. sygn. akt I SA/Wr 772/18 w sprawie ze skargi U. sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia 29 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące IV, V, VI i VII 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od U. sp. z o.o. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wyrokiem z 7 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 772/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę U. sp. z o.o. – (dalej skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z 29 maja 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od kwietnia do lipca 2013 r.
2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 29 maja 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W. (dalej organ drugiej instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej organ pierwszej instancji) z 24 maja 2017 r. określającą skarżącej spółce
zobowiązanie w podatku od towarów i usług za kwiecień, maj i lipiec 2013 r. oraz uchylił decyzję w części dotyczącej zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za czerwiec 2013 r. a także określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za ten miesiąc.
2.2. Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że w sprawie przedmiotem sporu było ustalenie, czy skarżącej spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w całości od wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją projektu pod nazwą "[...]" w S. Podkreślił, że zdaniem skarżącej spółki wszystkie wydatki poniesione na realizację projektu związane były wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Natomiast w zaskarżonej decyzji przyjęto, że w wybudowanym w ramach powyższego projektu obiekcie skarżąca spółka miała zamiar i wykonywała zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione, stąd dla potrzeb ustalenia wysokości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powinna zastosować proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., poz. 1054 ze zm., dalej ustawa o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty