11.01.2023

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. III OSK 6112/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. M. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego L. M od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 kwietnia 2021 r. sygn. akt IV SAB/Wr 420/20 w sprawie ze skargi M. M. reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych M. M. i L. M., B. C. reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych J. C i G. C. i Z. P. reprezentowanej przez przedstawicieli ustawowych A. P. i A. P. na bezczynność Burmistrza Gminy M. w przedmiocie wywiązywania się z obowiązku zapewnienia bezpłatnego dowozu dzieci do szkoły w [...] 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania 2. zasądza od Burmistrza Gminy M. na rzecz skarżącego M. M. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego L. M. kwotę 577 (pięćset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt IV SAB/Wr 420/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi ze skargi M. M. (reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych M. M. i L. M.), B. C. (reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych J. C. i G. C.) i Z. P. (reprezentowanej przez przedstawicieli ustawowych A. P. i A. P.) na bezczynność Burmistrza Gminy M. w przedmiocie wywiązywania się z obowiązku zapewnienia bezpłatnego dowozu dzieci do szkoły w W. , na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity na dzień orzekania przez WSA Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku podniesiono, że skarżący wnieśli skargę w trybie art. 101a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. z 2020 r., poz. 713 ze zm., dalej jako: u.s.g.). Wskazali na przepis art. 39 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910, dalej jako: P.o.) podnosząc że spełniają określony w tym przepisie warunek kilometrowy, gdyż jako uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej mieszkają w odległości 9,2 km (M. M.), 8,1 km (B. C.) oraz 6,1 km (Z. P.) od szkoły. Wyjaśnili, że po zmianie obwodów szkolnych w gminie, skarżący, którzy kontynuują naukę w szkole macierzystej (tj. w szkole, w której uczyli się jeszcze przed zmianą obwodów szkolnych) zostali pozbawieni darmowego dowozu do szkoły. Podali, że złożona do Burmistrza prośba o przywrócenie tego transportu została rozpoznana negatywnie. Wskazali przy tym, że nie zostały podjęte żadne decyzje o obowiązkowym przeniesieniu skarżących do innej szkoły. W związku z tym wnieśli o nakazanie Burmistrzowi zapewnienia skarżącym bezpłatnego dowozu do i ze szkoły podstawowej, do której uczęszczają, a także, zwrotu poniesionych kosztów dojazdu za okres od września 2019 r. w kwotach wskazanych w skardze.

W odpowiedzi na skargę Burmistrz Gminy M. wniósł o jej oddalenie podnosząc że w skardze nie podano przepisu, na podstawie którego organ byłby zobowiązany do dowożenia dzieci zamieszkujących poza obwodem szkoły. Wyjaśniono, że w związku z wejściem w życie z dniem 1 września 2017 r. ustawy P.o., na podstawie art. 206 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 roku poz. 60 ze zm., dalej jako: przepisy wprowadzające P.o.), została podjęta uchwała Rady Miejskiej w M. z 28 marca 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W § 4 tej uchwały zdecydowano o przekształceniu Gimnazjum we W. w publiczną ośmioletnią szkołę podstawową o nazwie Szkoła Podstawowa we W. oraz w załączniku Nr 1 do uchwały ustalono na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę M. oraz wyznaczono granice obwodów szkół, ustalając, że miejscowości B. (sołectwo B.), K. (sołectwo K.) i W. (sołectwo W.) leżą w granicach obwodu Szkoły Podstawowej we W. W okresie przejściowym pomiędzy 1 września 2017 r. a 31 sierpnia 2019 r. uczniowie którzy rozpoczęli naukę w danej szkole podstawowej kontynuowali w niej naukę do ukończenia danego etapu edukacji, natomiast następnie uczniowie powinni realizować obowiązek szkolny w wynikającej z uchwały szkole obwodowej. Podano, że w odniesieniu do Szkoły Podstawowej we W. nie zawarto w uchwale o dostosowaniu sieci szkół rozwiązań wynikających z art. 205 przepisów wprowadzających P.o. Z kolei uchwałą Rady Miejskiej w M. z 25 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę M. oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych, od dnia 1 września 2019 r. potwierdzono sieć szkół podstawowych i granice obwodów szkolnych przyjęte w uchwale z 28 marca 2017 r. Wskazano, że Gmina zapewnia dowożenie wszystkim dzieciom zamieszkałym w obwodzie szkoły poza miejscowością stanowiącą siedzibę szkoły. W związku z tym Gmina zapewnia dojazd dzieciom zamieszkałym w B., W. i K. do Szkoły Podstawowej we W..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne