15.12.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 3252/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 446/19 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 29 kwietnia 2019 r. nr 406.284/E-22/III/19 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 25 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 446/19 oddalił R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z 29 kwietnia 2019 r. nr 406.284/E-22/III/19 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł R. S. zaskarżając wyrok w całości i zarzucając Sądowi I instancji naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, to jest art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), powoływanej dalej jako "K.p.a.", przez brak wyczerpującego rozpatrzenia całego materiału dowodowego zebranego w sprawie oraz dowolną jego ocenę i przyjęcie, że znaczne pogorszenie się stanu zdrowia skarżącego, spowodowane chorobą [...], niemożność podjęcia pracy fizycznej, a także wcześniejsza [...] oraz brak odpowiedniego wykształcenia do podjęcia pracy umysłowej, nie stanowią okoliczności szczególnych, uzasadniających przyznanie ulgi na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2017 r., poz. 670), powoływanej dalej jako "u.p.o".

Z uwagi na powyższe wniesiono o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. Wniesiono również o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie oraz o przyznanie na rzecz pełnomocnika skarżącego kosztów zastępstwa prawnego wykonanego na zasadzie prawa pomocy.

W uzasadnieniu skargi kasacyjnej podkreślono, że Sąd I instancji przekroczył zasadę swobodnej oceny dowodów dowolnie uznając, że nie zachodzą okoliczności szczególne, uzasadniające przyznanie ulgi na podstawie art. 30 ust. 2 u.p.o. Powtórzono opis sytuacji zdrowotnej wnoszącego skargę kasacyjną przedstawiony Sądowi I instancji w piśmie z 24 lipca 2019 r. Jak wskazano, stan zdrowia wnoszącego skargę kasacyjną uniemożliwia mu podjęcie pracy fizycznej. Ponadto, nie posiada on odpowiedniego wykształcenia do podjęcia pracy umysłowej. Ponieważ jest osobą [...], nie może podjąć niektórych prac (np. jako dozorca, czy pracownik ochrony). Zatem, jako zupełnie dowolne należy ocenić uznanie przez Sąd I instancji, że postępująca choroba [...] oraz szereg innych schorzeń, potwierdzonych obszerną dokumentacją medyczną, a także brak wykształcenia i [...], mające wpływ na możliwość podjęcia pracy, nie stanowią wyjątkowej i szczególnej okoliczności uzasadniającej przyznanie ulgi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne