08.12.2022

Zgodność planów zagospodarowania z ustaleniami studium - Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. II OSK 2001/21

Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej oraz maksymalnej wysokości zabudowy muszą odpowiadać ustaleniom studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; brak uwzględnienia ograniczeń w zagospodarowaniu i zabudowie odnośnie do linii elektroenergetycznych 110 kV w planie miejscowym stanowi istotne naruszenie zasad jego sporządzania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 14/21 w sprawie ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta Płocka z dnia 30 sierpnia 2018 r. nr 833/L/2018 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. stwierdza nieważność § 8 ust. 2, § 15 ust. 3 pkt 2 w odniesieniu do terenów oznaczonych symbolami 3U i 4U w zakresie lokalizacji budynków wolnostojących, § 16 ust. 3 pkt 1 lit. e) tiret drugie oraz § 17 ust. 4 pkt 1 lit. d) tiret drugie zaskarżonej uchwały; 3. zasądza od Miasta Płocka na rzecz Wojewody [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 14/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta Płocka z dnia 30 sierpnia 2018 r. nr 833/L/2018 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Zatorze" w Płocku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wyjaśnił, że istota skargi Wojewody [...] sprowadza się do twierdzenia, że zaskarżona uchwała narusza ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka przyjętego uchwałą Rady Miasta Płocka z dnia 26 marca 2013 r. nr 565/XXXI11/2013. Sąd I instancji przywołał ustalenia studium w tym zakresie i stwierdził, że wskaźniki kształtujące zabudowę dla funkcji uzupełniających w danych obszarach należy przyjmować jak dla odpowiadających funkcji dominujących w danej strefie. Funkcją uzupełniającą na obszarze MW w strefie B, jest m.in. funkcja usługowa. Odpowiadającą tej funkcji funkcją dominującą w danej strefie (strefie B), jest dominująca funkcja usługowa przewidziana na obszarach oznaczonych na rysunku Studium jako U. Dla tej funkcji nie określono minimalnego udział powierzchni biologicznie czynnej. Oznacza to, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dla terenu zabudowy usługowej, znajdującego się na obszarze MW w strefie funkcjonalnej B Studium, Rada Miasta Płocka może określić udział procentowego powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej poniżej minimum przewidzianego dla obszaru MW. Dlatego określenie tego udziału dla terenów oznaczonych w Planie jako 3U i 4U na poziomie 20% jest zgodne ze Studium.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne