18.10.2022

Wyrok NSA z dnia 18 października 2022 r., sygn. III OSK 5629/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 marca 2021 r. sygn. akt VIII SA/Wa 815/20 w sprawie ze skargi F. spółka z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przetwarzanie odpadów bez wymaganego prawem zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz F. spółka z o.o. z siedzibą w P. kwotę 1.350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej w niniejszej sprawie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (powoływanego dalej również jako: "organ odwoławczy", "GIOŚ", "skarżący kasacyjnie") jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (powoływanego dalej jako: "Sąd I instancji", "WSA") z dnia 18 marca 2021 r. sygn. akt VIII SA/Wa 815/20, którym, po rozpatrzeniu skargi F. sp. z o.o. z siedzibą w P. (powoływanej dalej również jako: "Spółka", "strona") na decyzję GIOŚ z dnia [...] września 2020 r. nr: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przetwarzanie odpadów bez wymaganego prawem zezwolenia, uchylono zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję M. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] (pkt 1 wyroku) oraz zasądzono od GIOŚ na rzecz ww. Spółki kwotę 400 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:

W dniach od [...] do [...] października 2019 r. M. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (dalej: "MWIOŚ", "organ I instancji") przeprowadził kontrolę w siedzibie Spółki. W trakcie kontroli stwierdzono, że w pomieszczeniu magazynowym, znajdującym się obok pomieszczenia produkcyjnego nr 3, znajdowało się 7 big-bagów zawierających odpady w postaci przemiału tworzyw sztucznych, zaliczane do odpadów innych niż niebezpieczne i obojętnych. Przemiał z tworzywa sztucznego PP/PE (polipropylen i polietylen) używany był przez przedsiębiorstwo do produkcji wsporników. Odpady, które przetwarzane były bez wymaganego zezwolenia, zostały zakupione przez stronę w ilości 6,92308 Mg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne