14.03.2024

Odpowiedź Ministra Edukacji na interpelację nr 1250 w sprawie nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich

Treść interpelacji:

W dniu 15.02.2024 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Nowe regulacje nakładają na pracodawców z szeroko rozumianej branży edukacyjnej szereg nowych obowiązków. Dyrektorzy placówek edukacyjnych zgłaszają liczne problemy interpretacyjne związane z wykonywaniem tychże obowiązków.

Art. 21 ust. 1 tejże ustawy zobowiązuje pracodawców do wykonania szeregu czynności sprawdzających wobec osób mających świadczyć pracę lub być dopuszczonymi do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad małoletnimi. Problemów interpretacyjnych nastręcza już samo pojęcie pracy lub działalności związanej z edukacją i opieką. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza personelu administracji i obsługi w placówkach edukacyjnych. W doktrynie funkcjonuje zarówno pogląd, że rygorom weryfikacyjnym podlega cały personel placówki, bez względu na zakres obowiązków i stopień kontaktu z małoletnimi (Ochrona danych osobowych w zatrudnieniu, pod red. D. Doerre-Kolasy, C. H. Beck, Warszawa 2020, s. 164.), jak i stanowisko przeciwne, że przepis należy stosować wąsko, wobec tych tylko osób, których kontakty z małoletnimi wynikają z zakresu ich obowiązków, jak np. pomoce nauczyciela. Zwolennicy tego stanowiska wskazują na art. 24 tejże ustawy, przewidujący karę za nadużycie uprawnień do weryfikacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty