21.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 592/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 817/18 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 6 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 817/18, oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w B. (dalej: skarżąca, spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (dalej: Dyrektor IAS) z [...] czerwca 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z [...] sierpnia 2017 r. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie (dalej: organ pierwszej instancji) wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 96 000 zł za urządzanie gier na ośmiu należących do niej automatach znajdujących się w lokalu bez oznaczeń w O. przy al. [...], tj. poza kasynem gry. Podstawą nałożenia kary były ustalenia przeprowadzonej 16 lutego 2017 r. kontroli, podczas której funkcjonariusze celni ustalili, że w kontrolowanym lokalu znajduje się osiem podłączonych do sieci elektrycznej i gotowych do gry urządzeń. Eksperyment w postaci gier kontrolnych wykazał, że gry oferowane na tych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej jako: u.g.h.), urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy, co uzasadniało nałożenie na spółkę kary na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. w wysokości 12 000 zł za każdy automat zgodnie z art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne