Postanowienie NSA z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II OSK 900/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. P. i A. P. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 1304/21 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi H. P. i A. P. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] maja 2021 r. Nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu dworca autobusowego i centrum usługowo-handlowego B., przy ul. K. w B. postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
H. P. i A. P. (dalej jako skarżący) wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie za pośrednictwem Rady Miejskiej w B. skargę na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] maja 2021 li zarzuty r. Nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu dworca autobusowego i centrum usługowo-handlowego [...], przy ul. K. w B..
W skardze podnieśli zarzuty naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej odnoszących się do prawa własności. W ich ocenie uchwała bezprawnie ingeruje w ich prawo własności, naruszając zasadę proporcjonalności i konieczności. Uchwała prowadzi do nierównego traktowania skarżących będących właścicielami działek nr [...] i [...], całkowicie pomija ich interesy polegające na stworzeniu i zaakceptowaniu rozbieżności pomiędzy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy B. (dalej: "Studium") zmienionym w części zaskarżoną uchwałą z planem zagospodarowania przestrzennego. Skarżący uważają, że pominięto ich interes poprzez faworyzację działki nr [...], której granica na mapach Studium ma przesuniętą granicę na część działki należącej do skarżących. Pomimo pism do Burmistrza B. i Wojewody P. okoliczność ta jest przez władze bagatelizowana i uznawana za nieistotną. Władze twierdzą, że błędy takie mogą powstać w trakcie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skarżący wskazują, że zaskarżona uchwała prowadzi do zmiany planu miejscowego dla działki nr [...] w ten sposób, że działka ta w zasadzie w całości przeznaczona jest pod usługi i handel, natomiast działka skarżących z terenów mających służyć dobru publicznemu (obie działki skarżących objęte są podatkiem od działalności gospodarczej i na części z nich znajdują się zabudowania usługowe, jak i myjnia samochodowa) ma zostać zaaranżowana jako tereny zielone. Wniosek o zmianę planu złożył właściciel działki [...]. Wskazują, że chociaż zmiana planu formalnie nie obejmuje należących do nich działek (takie stanowisko prezentuje Burmistrz), to jednak na dołączonej do uchwały mapie widoczna jest zmiana przeznaczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty