Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 359/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. I. Sp. z o.o. P. Sp. k. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 1026/21 w sprawie ze skargi B. I. Sp. z o.o. P. Sp. k. w Ł. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. I. Sp. z o.o. P. Sp. k. w Ł. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2021 r., oddalił skargę B. I. Sp. z o.o. P. Sp. k. w Ł. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2021 r., w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu 16 października 2020 r. do Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z w Rzeszowie wpłynął wniosek ZUS o wydanie decyzji w sprawie ustalenia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej przez K. W., którego łączyła ze spółką B. I. Sp. z o. o. P. Sp.k., w Ł., umowa cywilnoprawna nazwana "umową o dzieło", nosząca znamiona umowy o świadczenie usług.
Objętą skargą decyzją Prezes NFZ ustalił, że K. W., był objęty obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o świadczenie usług na rzecz skarżącej. W motywach organ wskazał, że uczestnik w dniu [...] maja 2013 r. zawarł ze skarżącą spółką umowę cywilnoprawną zatytułowaną "umowa o dzieło", przedmiotem której było opracowanie i przygotowanie wykładu na [...] Kongresie L. "[...]" oraz przeprowadzenie szkolenia po kongresie w dniu 13 maja 2013 r. Za wykonane dzieło wykonawcy przysługiwało wynagrodzenie. W ocenie organu prace były realizowane w ramach umowy o świadczenie usług, gdyż z umowy nie wynikało aby zakładał ona osiągnięcie z góry określonego rezultatu, pewnego i obiektywnie weryfikowalnego, bo za taki rezultat nie można uznać zdobycia określonej wiedzy przez słuchaczy wykładu czy uczestników szkolenia. Prezes podkreślił, że efektem pracy uczestnika były usługi dydaktyczne na rzecz spółki, które miały formę wykładu oraz szkolenia. Takiemu zobowiązaniu nie można było przypisać cech umowy o dzieło. Organ uznał w zakresie możliwości sprawdzenia "wad fizycznych dzieła", iż taka kontrola mogła się w przypadku przedmiotowej umowy sprowadzać wyłącznie do oceny czy K. W. nie zaniechał należytej staranności podczas podejmowanych prac. Zdaniem organu odpowiedzialność wobec podmiotów trzecich - uczestników wykładu i szkolenia, z tytułu wykonywanej umowy spoczywała w istocie na płatniku składek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty