22.02.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II GSK 725/22

Ubezpieczenia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1906/21 w sprawie ze skargi V. M. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od V. M. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 1906/21, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę V. M. (dalej jako: "skarżący" "płatnik") na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2021 r. w przedmiocie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym oraz prawnym sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej jako: "Prezes NFZ") działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. 2020 r, poz. 1398 ze zm.; dalej jako: "ustawa o świadczeniach") świadczeniach stwierdził istnienie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego P. W. (dalej jako: "uczestniczka") z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług w okresie od dnia 2 grudnia 2015 r. do dnia 10 grudnia 2015 r. na rzecz płatnika składek: [...] (dalej jako: "skarżący", "płatnik"). Przedmiotem umowy było uszycie pościeli z satyny o rozmiarze 140/200, 70/90 w ilości 105 kompletów.

Skargę na powyższą decyzję organu złożył do WSA w Warszawie skarżący. Sąd pierwszej instancji skargę oddalił. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że organ prawidłowo ustalił, iż uczestniczka podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu spornej umowy o świadczenie usług zawartej ze skarżącym. Sąd podzielił stanowisko organu, że realizacja zawartej umowy nie prowadziła do stworzenia żadnego wytworu o zindywidualizowanych cechach a jedynie do wytworzenia określonej w umowie ilości produktów - kompletów pościeli z satyny o określonych z góry parametrach - w rozmiarze 140/200, 70/90. Efektem takiej umowy była produkcja, nie zaś wytworzenie jednostkowego niepowtarzalnego przedmiotu, zwłaszcza, że sama ilość kompletów pościeli, a mianowicie 105 sztuk świadczy o tym, że chodziło o wytworzenie rzeczy oznaczonych co do gatunku, nie zaś co do tożsamości. Sąd podkreślił, że wykonane produkty - komplety pościeli z satyny wymagały przy ich uszyciu/produkcji wysokich umiejętności zawodowych i praktycznych ale w swej istocie praca uczestniczki była pozbawiona innowacyjności, elementu własnej twórczości, co jest istotną cechą wyróżniającą umowę o dzieło. Sąd stanął zatem na stanowisku, że takie określenie przedmiotu umów oznacza, że uczestniczka świadczyła na rzecz skarżącego usługę krawiecką, w której nie występował "rezultat", o jaki chodzi w umowie o dzieło.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne