10.01.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. I FSK 1814/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Gabriela Zalewska-Radzik, Protokolant Iga Szymańska, po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 58/19 w sprawie ze skargi K.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania lub kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu na rzecz K.S. kwotę 2 700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 17 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 58/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: sąd pierwszej instancji) po rozpoznaniu skargi K. S. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: organ odwoławczy) z 6 grudnia 2018 r. w przedmiocie określenia zobowiązania lub kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2016 r. w punkcie pierwszym uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu (dalej: organ pierwszej instancji) z 14 grudnia 2017 r., w punkcie drugim zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. Z uzasadnienia przedmiotowego orzeczenia Sądu pierwszej instancji wynika, że skarżąca prowadziła działalność gospodarczą pod firmą K. K. S., polegającą na prowadzeniu (na zasadzie franczyzy) punktów sprzedaży sieci A. Działalność ta polegała na sprzedaży żywności oraz napojów zarówno w stanie przetworzonym, jak i nieprzetworzonym, w trzech systemach sprzedażowych: sprzedaż na rzecz klientów wewnątrz punktów sprzedaży, sprzedaż na rzecz klientów wewnątrz galerii handlowych w wyznaczonej strefie tzw. "food court", sprzedaż z okienek zewnętrznych punktów sprzedaży, z przeznaczeniem do spożycia poza restauracją, tzw. "drive in"/"walk through". Wyjaśniono, że strona rozliczała się w następujący sposób: 23% stawką VAT opodatkowywana była sprzedaż: kawy, herbaty, 8% stawką VAT opodatkowywana była sprzedaż: ciastek (jabłkowych i czekoladowych), croissantów (czekoladowych), muffinów (czekoladowych, jagodowych), sosów (śmietankowego, słodko-kwaśnego), sałatek; 5% stawką VAT opodatkowywana była sprzedaż, przygotowywanych na miejscu, dań, napojów i deserów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty