14.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.461.2023.3.AW

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 3 stycznia oraz 8 lutego 2024 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pani rezydentem polskim. Od (...) 2017 roku prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie głównym profilem działalności jest działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych – PKD 62.09.Z. Rozlicza się Pani za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Osiągnięte przez Panią dochody z działalności gospodarczej w 2017-2021 roku były opodatkowane podatkiem liniowym, w 2022 roku rozliczała się Pani ryczałtowo, za ten rok nie zamierza Pani rozliczać ulgi IP Box. Od 2023 roku rozlicza się Pani podatkiem progresywnym. Posiada Pani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W latach 2019-2023 Pani źródłem przychodu w ramach działalności gospodarczej była i jest aktualnie umowa o współpracę, w ramach której zobowiązała się Pani świadczyć usługi o charakterze programistycznym i konsultingowym, na zasadach określonych Umową. W ramach Umowy buduje/tworzy Pani wspólny model danych, umożliwiający analizę (...). Implementuje Pani samodzielnie wymagania dostarczone w ramach specyfikacji od Zleceniodawcy, tworzy artefakty. W ramach ww. Umowy, Strony postanowiły, że wszelkie autorskie prawa majątkowe do powyższych walorów przechodzą na Zleceniodawcę, ilekroć świadczenie Zleceniodawcy obejmować będzie stworzenie utworu, w tym w szczególności jakiegokolwiek programu komputerowego lub jego części (wraz z kodami źródłowymi) lub dokumentacji stanowiącej utwór w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów następuje zgodnie z Umową, bez ograniczeń czasowych i zasięgów terytorialnych. W ramach ww. Umowy, wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych, o których mowa powyżej, zostało uwzględnione w wynagrodzeniu za wykonanie zlecenia, przysługujące Pani na podstawie ww. Umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne