Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. II OSK 1030/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski sędzia del. WSA Tomasz Stawecki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...],[...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 października 2018 r., sygn. akt II SA/Bd 799/18 w sprawie ze skargi [...],[...] na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 października 2018 r., sygn. akt II SA/Bd 799/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę [...] i [...] (dalej łącznie: "skarżący") na postanowienie Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z 26 kwietnia 2018 r., znak: WINB-WOP.7723.14.2018.MN, w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia do wykonania rozbiórki.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżonym do sądu postanowieniem Kujawsko–Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Toruniu z 13 marca 2018 r. nakładające na skarżących grzywnę w wysokości 1.000 zł w celu przymuszenia do wykonania obowiązku rozbiórki robót budowlanych, polegających na wykonaniu odcinka wewnętrznej linii energetycznego zasilania pomieszczeń restauracji "[...]" zlokalizowanej na działce nr ewid. [...] oraz wybudowania ściany wewnętrznej wraz z zamurowaniem przejścia. Roboty zostały zlokalizowane na granicy między działkami nr ewid. [...] i [...] w miejscowości [...], gmina [...]. Podstawą obowiązku prawnego, który nie został wykonany przez skarżących była decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 29 lipca 2015 r., którą organ nakazał skarżącym rozbiórkę ww. robót budowlanych. Decyzja nakładająca obowiązek rozbiórki wykonanych robót budowlanych była kontrolowana w trybie nadzwyczajnego postępowania administracyjnego, w ramach którego Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy odmówił stwierdzenie nieważności decyzji rozbiórkowej, a Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z 28 czerwca 2016 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z 29 września 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 1870/16, oddalił skargę skarżących inwestorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty