06.04.2022

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. II OSK 606/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 3 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 890/21 w sprawie ze sprzeciwu P. [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2021 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie prawidłowości wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 3 grudnia 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 890/21, oddalił sprzeciw P. [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2021 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie prawidłowości wykonania robót budowlanych.

Wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 25 lutego 2020 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (PINB) wpłynęło pismo R. W., który zwrócił się o przeprowadzenie kontroli w zakresie legalności budowy parkingu zlokalizowanego w miejscowości G. [...], [...] S., na terenie działki nr ewid. [...], której właścicielem jest ww. Spółka. Wnioskodawca wyjaśnił, że jest właścicielem działki [...] sąsiadującej z działką, na terenie której wybudowano parking. W wyniku powyższej budowy, wyniesienia i utwardzenia terenu obecnie wszelkie opady spływają na jego teren, przez co tworzą się kałuże i błoto, co utrudnia dojazd do jego miejsca zamieszkania.

PINB w dniu 14 września 2020 r. przeprowadził kontrolę na spornej nieruchomości, z której sporządzono protokół, a w jego treści zapisano: "Na dz. nr ewid. [...], obręb G., gm. G., znajduje się portiernia w południowo zachodniej części działki. Północna część działki utwardzona kostką betonową, na której nie są wydzielone miejsca postojowe i stanowi dojazd do istniejącego budynku mieszkalnego z częścią biurową. W dniu kontroli na przedmiotowym terenie nie stwierdzono parkowania pojazdów. Na pozostałej części działki znajduje się utwardzony teren za pomocą kostki betonowej oraz droga asfaltowa stanowiąca dojazd do nieruchomości położonej na terenie dz. [...] oraz [...]. Część działki od strony drogi [...] utwardzona jest za pomocą żużlu". Na wezwanie organu do jakich celów służy utwardzenie terenu na działce nr ewid. [...] Spółka udzieliła informacji, iż "tereny utwardzone będące przedmiotem postępowania wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem jako komunikacja do istniejących obiektów oraz jako place manewrowe pod wykonywane usługi. Jednocześnie pragniemy poinformować, iż zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy z dnia 24.03.2017 r. powierzchnia biologicznie czynna nie uległa zmianie i wynosi 30 % powierzchni terenu inwestycji". Do akt sprawy dołączono kopię decyzji Wójta Gminy w S. z dnia 12 października 2007 r. ustalającej warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie wiaty, realizowanej na nieruchomości. PINB dokonał pomiarów powierzchni biologicznie czynnej działki nr ewid. [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne