17.04.2023

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1182/20

Nadzór budowlany

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 1543/19 w sprawie ze skargi I. P. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 maja 2019 r. nr 722/2019 w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 grudnia 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 1543/19 oddalił skargę I. P. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 maja 2019 r. nr 722/2019 w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy (zwany dalej: "PINB") na skutek pisma I. P. z 19 grudnia 2018 r. przeprowadził oględziny stanu technicznego budynku garażowo-gospodarczego na działce nr ew. [...] z obr. [...] przy ul. [...] w [...].

Postanowieniem z 11 stycznia 2019 r., na podstawie art. 81c ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 1994 r. poz. 414 z późn. zm., zwana dalej: "Prawo budowlane") organ nałożył obowiązek przedłożenia ekspertyzy technicznej stanu technicznego ww. budynku.

Strona złożyła protokół z okresowej kontroli obiektu z kwietnia 2018 r. i ekspertyzę techniczną stanu i przydatności do użytkowania z 21 lutego 2019 r.

Organ wskazał, że z protokołu oględzin wynika, że budynek składa się z garażu oraz części gospodarczej, w którym stwierdzono uszkodzenia: pęknięcia ściany szczytowej przy nadprożu drzwi garażowych z deformacją otworu garażowego (przekoszenie do działki nr ew. [...] z obr. [...]), pęknięcie narożnika ściany od ogrodu i ścian na przestrzał, ubytek fragmentu narożnika (od działki nr ew. [...] z obr. [...]), nieznaczne skośne pęknięcie drugiej ściany szczytowej. Wewnątrz na stropie, ścianach i posadzce betonowej odnotowano liczne rysy i pęknięcia o rozwarstwieniu do 10 mm, a także odspojenie i przemieszczenie ściany zewnętrznej od działki nr ew. [...] z obr. [...], od posadzki betonowej szczelina szerokości kilku centymetrów. Organ podkreślił, że również ekspertyza techniczna z 21 lutego 2019 r., która wskazuje, że ogólny stan techniczny budynku nie zagraża nośności elementów, czy bezpieczeństwu konstrukcji, zwraca jednak uwagę na niezadowalający stan techniczny budynku spowodowany uszkodzeniami powstałymi w wyniku robót prowadzonych na sąsiedniej działce bez wymaganych zabezpieczeń technicznych (str. 13). Oddziaływanie robót na sąsiedniej działce nr [...], rozbiórka budynków graniczących z działką nr [...] i głębokie wykopy uszkodziły elementy konstrukcji poprzez: nierównomierne osiadanie fundamentów, możliwe ich zarysowanie i spękanie, rysy i spękania w ścianie nośnej, zarysowania ścinające w nadprożach, uszkodzenie belek stropowych w połączeniu z wieńcem, spękanie posadzki, uszkodzenie rur spustowych i rynny. W ekspertyzie zalecono konkretne działania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne