06.07.2022

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2022 r., sygn. II OSK 2106/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Olga Jasionek po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 715/18 w sprawie ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu [...] w [...] z dnia [...] maja 2018 r. znak [...]; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] kwotę 1337 (jeden tysiąc trzysta trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. II SA/Bk 715/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazania demontażu urządzeń.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z [...] maja 2018 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu [...] w [...] (PINB) nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej [...] w [...] likwidację rozbudowanej części placu zabaw o wymiarach 11,20 x 8,20 m poprzez demontaż 3 urządzeń – zabawek (huśtawki, bujaka i zestawu Hexa) wraz z powierzchnią syntetyczną i wykonanym dodatkowo utwardzeniem na części patio przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w [...]. Podczas oględzin obiektu [...] kwietnia 2018 r. ustalono, że na terenie zielonym na dachu garażu podziemnego w ww. budynku mieszkalnym, w odległości 10 m od okien budynku i 20 m od wjazdu do garażu podziemnego, znajduje się plac zabaw – zgodnie z zatwierdzoną decyzją pozwolenia na budowę z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] i dokumentacją projektową. W 2017 r. likwidując cześć terenu zielonego i utwardzenie terenu oraz fontannę, powiększono plac zabaw o dodatkową powierzchnię o wymiarach 11,20 m x 8,20 m, w kierunku wjazdu do garażu podziemnego. Na powiększonej części placu zabaw wykonano nawierzchnię z tworzywa sztucznego i zamontowano trzy urządzenia: huśtawkę typu gniazdo, bujak słonik i zestaw Hexa. Pomiary wykonane w trakcie oględzin wykazały, że od krawędzi nawierzchni wykonanej z tworzywa sztucznego do otworów okiennych pomieszczeń przeznaczonych na pobytu ludzi, najbliższa odległość wynosi około 8,85 m, zaś odległość do wjazdu do garażu podziemnego 12,4 m. Na podstawie złożonej do akt dokumentacji ustalono, że zestaw Hexa nie został zamontowany prawidłowo bowiem w strefie bezpieczeństwa wynoszącej 2 m wokół zewnętrznych słupów nie zachowano nawierzchni amortyzującej. Wobec powyższego organ stwierdził, że rozbudowa placu zabaw została wykonana z naruszeniem § 40 ust. 3 i § 19 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej jako "warunki techniczne").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne