28.03.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2022 r., sygn. I OSK 1263/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Mariola Kowalska sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 109/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz punkt I decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz [...] kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 13 kwietnia 2021 r. oddalił skargę [...] (skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (Kolegium) z [...] listopada 2020 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy :

Skarżąca wnioskiem z 27 lipca 2020 r. zwróciła się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - [...], legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Decyzją z dnia [...] października 2020 r. Wójt Gminy [...] (Wójt) odmówił przyznania skarżącej prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Wójt uznał, że nie zostały spełnione przesłanki, wynikające z art. 17 ust. 1b oraz z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111, dalej : "u.ś.r."), z tego względu, że niepełnosprawność [...] powstała po ukończeniu 25. roku życia oraz osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wskazał ponadto, że zakres i forma opieki są zbyt małe, brak jest powiązania niepodejmowania zatrudnienia z koniecznością opieki oraz z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wynika, iż nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne