05.03.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2024 r., sygn. I OSK 476/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Karol Kiczka po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Wr 137/22 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2021 r. nr SKO 4316/497/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 13 grudnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Wr 137/22, po rozpoznaniu skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2021 r. nr SKO 4316/497/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 21 września 2021 r. K. K. wystąpiła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem Z. K. Do wniosku strona dołączyła wypis z treści orzeczenia Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z dnia 30 lipca 1987 r., która zaliczyła syna skarżącej do I grupy inwalidów na stałe.

Wójt Gminy B. decyzją z dnia 28 października 2021 r., nr 0000409/SP/10/2021, odmówił przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego. Organ podał, że w dniu 13 października 2021 r. został przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawczyni, w toku którego ustalono, że skarżąca wspólnie z synem zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe. Syn jest niepełnosprawny, jego niepełnosprawność powstała najprawdopodobniej na skutek uszkodzeń okołoporodowych. Rodzina nie jest w posiadaniu dokumentacji medycznej. Syn wnioskodawczyni nie jest osobą czynną zawodowo, ukończył szkołę specjalną, nie ma wyuczonego zawodu. Mężczyzna komunikuje się z otoczeniem za pomocą kilku słów, jego potrzeby są identyfikowane przez matkę, od której jest silnie uzależniony. Podano, że skarżąca przygotowuje wszystkie posiłki, które mężczyzna spożywa samodzielnie, pomaga mu w toalecie porannej oraz wieczornej, przygotowuje odzież do ubrania, towarzyszy mu podczas wizyt u lekarza. Mężczyzna śpi w pokoju obok matki, w innym przypadku odczuwa silne lęki. Ma ustalone prawo do renty wraz ze świadczeniem uzupełniającym w łącznej wysokości 1540 zł miesięcznie. Skarżąca otrzymuje emeryturę z KRUS-u od 2004 r. w wysokości 1065,88 zł miesięcznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne