22.03.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2022 r., sygn. II GSK 183/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 października 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 707/21 w sprawie ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie odmowy wydania prawa jazdy, po wznowieniu postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: sąd I instancji, WSA) wyrokiem z 14 października 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 707/21, oddalił skargę L. F. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. (dalej: organ) z (...) r. nr (...) w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy.

Skarżący wniósł skargę kasacyjną, zaskarżając powyższy wyrok w całości oraz wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Szczecinie, a także o zasądzenie kosztów postępowania. Wyrokowi zarzucono:

1. naruszenie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami poprzez jego błędną wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, iż wyżej wskazany przepis obejmuje przypadki, w których ubiegający się o prawo jazdy wcześniej utracił prawo jazdy za granicą lub zrzekł się tych uprawnień, a o nowe prawo jazdy może ubiegać się po upływie określonego czasu albo po spełnieniu określonych warunków dodatkowych;

2. naruszenie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w związku z art. 7, 77 § 1 i 80 k.p.a. polegające na nieuwzględnieniu zgłoszonego w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarzutu naruszenia zasady praworządności i nieprzeprowadzenia z urzędu czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, obejmującego również ustalenie rzekomo wydanej wobec skarżącego przez organy niemieckie decyzji nakładającej na niego obowiązek udokumentowania zdolności do uczestniczenia w ruchu drogowym opinią medyczno-psychologiczną, jeżeli skarżący o uprawnienia do kierowania pojazdami ubiegałby się przed dniem (...).03.2034 r., a także decyzji wydanej w toku postępowania kończącego postępowanie w toku którego skarżący zrzekł się uprawnień do prowadzenia pojazdów, czego konsekwencją było zniszczenie posiadanego wcześniej przez niego prawa jazdy, a także ich skutków w kontekście rozpatrywanej sprawy skarżącego oraz poprzez dowolną i wadliwą ocenę całokształtu zebranego w sprawie materiału dowodowego, a w szczególności dokumentów uzyskanych przez Starostwo Powiatowe w P. od organów niemieckich i dostarczonych przez skarżącego, co doprowadziło do błędnych ustaleń faktycznych, iż skarżący otrzymał za granicą prawo jazdy, a następnie cofnięto jemu uprawnienia i pozostaje nadal w okresie cofnięcia uprawnień.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne