Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. I OSK 2025/18
Marszałek województwa może wydać decyzję, o której mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 u.k.p., także w sytuacji gdy stwierdzi naruszenie przepisów aktów wykonawczych wydanych do u.k.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Jolanta Sikorska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Anna Stachnik po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Lu 326/17 w sprawie ze skargi D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 stycznia 2018r. sygn. akt III SA/Lu 326/17, oddalił skargę D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lipca 2017r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 11 kwietnia 2017r. Z. K. przystąpił do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w zakresie kategorii B zorganizowanego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w L. W trakcie trwania tej części egzaminu, która jest realizowana w ruchu drogowym Z. K. dwukrotnie, nieprawidłowo w ocenie egzaminatora, wykonał to samo zadanie egzaminacyjne. Według egzaminatora, w obu przypadkach błąd polegał na braku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas przejazdu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Z. K. złożył skargę na przebieg egzaminu. W odpowiedzi na skargę D. N. będąca egzaminatorem podtrzymała swoje stanowisko.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2017r. Marszałek Województwa [...] unieważnił ww. praktyczny egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kategorii B. Organ argumentował, że wbrew stanowisku egzaminatora, Z. K. wykonując skręt w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, nie wykonywał zmiany kierunku jazdy i w związku z tym sygnalizowanie manewru nie było wymagane. W następstwie rozpoznania odwołania D. N., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. decyzją z dnia [...] lipca 2017r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji argumentując, że zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017r. poz. 1260 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "P.r.d.", kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Stosownie zaś do § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2002r. nr 170, poz. 1393 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanego jako "rozporządzenie", znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Zatem przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym. Z momentem opuszczenia ronda kierujący pojazdem powinien manewr ten zasygnalizować poprzez włączenie prawego kierunkowskazu. Organ wskazał, że wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu. Wobec powyższego organ uznał, że D. N. dokonała niewłaściwej oceny sposobu wykonania zadania egzaminacyjnego i bezpodstawnie przyjęła, że egzaminowany zasłużył na negatywną ocenę, co stanowiło podstawę do unieważnienia egzaminu w rozumieniu art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017r. poz. 978 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "u.k.p.". Ujawnione nieprawidłowości miały bowiem wpływ na wynik egzaminu z uwagi na błędnie oceniony sposób wykonania zadania egzaminacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty