Uzasadnione zastrzeżenia zdrowotne konieczne do skierowania na badania lekarskie - Wyrok NSA z dnia 22 października 2024 r., sygn. II GSK 1084/24
Skierowanie kierowcy na badania lekarskie w celu stwierdzenia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami musi być oparte na konkretnych i wiarygodnych podstawach, a ogólnikowe zastrzeżenia, takie jak zgłoszone przez Policję bez dodatkowego materiału dowodowego, nie spełniają kryterium 'uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń' wymaganych przez ustawę o kierujących pojazdami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 22 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 marca 2024 r. sygn. akt III SA/Łd 727/23 w sprawie ze skargi B.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2023 r. nr S.K.O.4121.96.2023 w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 14 marca 2024 r., sygn. akt III SA/Łd 727/23 po rozpoznaniu skargi B.S. (dalej: skarżąca) uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi (dalej: Kolegium, SKO) z 28 sierpnia 2023 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Brzezińskiego (dalej: starosta, organ pierwszej instancji) z 28 lipca 2023 r. w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następujących okolicznościach sprawy:
Wnioskiem z 9 czerwca 2023 r. Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu wystąpił do Starosty Brzezińskiego o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania skarżącej na badanie lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że 9 czerwca 2023 r. w miejscowości K. skarżąca przekroczyła dozwoloną prędkość, po czym została zatrzymana do kontroli, w wyniku której nie mogła przeczytać stanu licznika oraz twierdziła, że jechała 45 km/h, a nie 65 km/h. W trakcie kontroli zaobserwowano, że skarżąca ma duże problemy z prawidłowym widzeniem, co może wpływać na trudności podczas jazdy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty