Wyrok NSA z dnia 22 marca 2022 r., sygn. II GSK 104/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 sierpnia 2021 r., sygn. akt III SA/Kr 380/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia [...] grudnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie skierowania kierowcy na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 12 sierpnia 2021 r., sygn. akt III SA/Kr 380/21 oddalił skargę [...] (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z [...] grudnia 2020 r. w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku, który zaskarżył w całości, złożył [...], wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Krakowie albo uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i uwzględnienie skargi w całości oraz zwrot kosztów postępowania według norm przepisanych. Skarżący zrzekł się rozprawy. Zarzucił naruszenie:
1) przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 235; dalej: p.p.s.a.) w zw. z art. 7, 77 i 80 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735; dalej: k.p.a.) w zw. z art. 76 § 1 k.p.a. poprzez:
a) brak dokonania należytej kontroli merytorycznej decyzji organu odwoławczego oraz zaaprobowanie błędów organów polegających na nienależytej ocenie zgromadzonych dowodów w sprawie, a w szczególności poprzez błędną ocenę treści i mocy dowodowej dokumentu urzędowego w postaci wyroku sądu karnego, co przełożyło się na brak wzięcia pod uwagę okoliczności, że skarżącego obowiązuje zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez okres 3 lat, nałożony na mocy pkt II wyroku – co przełożyło się na błędne założenie, iż skarżący będzie prowadził pojazdy mechaniczne jak dotychczas, a zatem należy w tym kontekście zweryfikować jego stan zdrowia, co również zaowocowało zbędnym weryfikowaniem stanu zdrowia skarżącego w kontekście zdrowia psychicznego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty