Wyrok NSA z dnia 26 października 2023 r., sygn. I FSK 1443/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia del. WSA Dominik Mączyński, Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1495/18 w sprawie ze skargi R.Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2018 r., nr 1401-IOV-1.4103.220.2017.MS w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i październik 2015 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1495/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. Z. (dalej: Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: Dyrektor IAS) z 3 kwietnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i październik 2015 r.
2. Relacja ze stanu sprawy
2.1. Decyzją z 13 czerwca 2017 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. rozliczył Stronie podatek VAT za wskazane na wstępie miesiące w sposób odmienny niż przez nią zadeklarowany.
Podstawą takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że wykazane przez Skarżącego nabycia towarów, tj. zakupu kart pamięci SDHC Card Mark 128 GB od firmy N. sp. z o.o. sp. k. (dalej: N.) oraz dalszej ich odsprzedaży w ramach eksportu na rzecz firm M. I. . T. (dalej: M.) i K. T. Ltd. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (dalej: K.) wskazują, że nie zostały one przeprowadzone w celu gospodarczym. Organ pierwszej instancji stwierdził, że dokonane transakcje nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu, gdyż wykonywane one były w ramach łańcucha transakcji związanych z oszustwem podatkowym.
2.2. Decyzją z 3 kwietnia 2018 r. Dyrektor IAS, po rozpatrzeniu odwołania Strony, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Według organu ustalone okoliczności faktyczne świadczą o tym, że Strona brała udział w łańcuchu dostaw towarów, mających na celu oszustwa w podatku od towarów i usług. Faktury VAT dokumentujące zakup kart pamięci micro SDHC o pojemności 128 GB wraz z adapterem i ich dalsza odsprzedaż (eksport) na rzecz M. oraz K. nie dokumentowały rzeczywistych transakcji. Zdaniem organu odwoławczego poczynione w sprawie ustalenia prowadzą do wniosku, że transakcje zakupu i sprzedaży ww. kart pamięci miały przede wszystkim na celu wykazanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz w konsekwencji otrzymanie zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z zakwestionowanej faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty