Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. III FSK 3603/21
W przypadkach bezskutecznej egzekucji z majątku osoby prawnej (klubu sportowego), byli członkowie zarządu tej osoby prawnej mogą być pociągnięci do solidarnej odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe, jeżeli nie wykażą działań mających na celu uniknięcie niewypłacalności lub gdy nie zgłoszą wniosku o upadłość w odpowiednim czasie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 554/20, w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 grudnia 2019 r., nr 1401-IEW3.4121.29.2019.JK, w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z 15 października 2020 r., III SA/Wa 554/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę M. P. (dalej: "Skarżący"), na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 31 grudnia 2019 r., nr 1401-IEW3.4121.29.2019.JK w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności Skarżącego, jako byłego członka zarządu Klubu T. (dalej: ,,Klub’"), wraz z pozostałymi członkami zarządu oraz Klubem za zaległości podatkowe Klubu w podatku dochodowym od osób fizycznych za okresy rozliczeniowe od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r.
Sąd podzielił stanowisko organów, że w tej sprawie spełniony został wymóg z art. 108 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.; dalej jako: ,,o.p.’’), dotyczący wszczęcia postępowania wobec Skarżącego. Spełnione zostały też pozytywne przesłanki z art. 116 o.p., pozwalające na orzeczenie o jego odpowiedzialności za zaległości podatkowe Klubu. W okresie kiedy powstały te zaległości Skarżący pełnił funkcję członka zarządu Klubu, a egzekucja z majątku Klubu okazała się całkowicie bezskuteczna. Sąd zgodził się również z organami, że zachodziły przesłanki do złożenia wniosku o upadłość Klubu lub wszczęcie postępowania układowego, gdyż Klub na bieżąco nie regulował swoich zobowiązań. Reprezentujący Klub Zarząd, w tym Skarżący, był zobowiązany do zgłoszenia wniosku o upadłość Klubu. Taki wniosek nie został złożony w sądzie. Skarżący nie wykazał by niezłożenie wniosku nastąpiło bez jego winy. Skarżący nie podjął żadnych wysiłków związanych z uzyskaniem środków pieniężnych na spłatę zobowiązań publicznoprawnych oraz prywatnoprawnych celem uniknięcia niewypłacalności. Nie jest więc możliwe uwolnienie się Skarżącego od odpowiedzialności za zaległości podatkowe Klubu. Zdaniem sądu, wszystkie kluczowe kwestie dla przedmiotowego postępowania zostały wyjaśnione w toku postępowania podatkowego. Organ dokładnie wskazał, dlaczego egzekucja z majątku Klubu okazała się bezskuteczna, a także z jakich powodów nie zaktualizowały się przesłanki egzoneracyjne wyłączające odpowiedzialność członków zarządu Klubu za zaległości podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty