Wyrok NSA z dnia 10 marca 2022 r., sygn. II OSK 823/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 290/18 w sprawie ze skargi W. B. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 30 listopada 2017 r. znak ... w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 listopada 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 290/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) oddalił skargę W. B. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 30 listopada 2017 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł W. B. zaskarżając wyrok w całości.
Zaskarżonemu wyrokowi na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a., zarzucono:
1) naruszenie prawa materialnego :
– art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ‒ Prawo budowlane (dalej: Prawo budowlane) przez błędną jego wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, przez dowolne błędne uznanie, iż inwestycje dokonane przez W. B. wymagały uzyskania pozwolenia na budowę, pomimo istnienia przesłanek z art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego, wskazujących wprost, iż nakłady dokonane przez W. B. na przedmiotową nieruchomość nie wymagały uzyskania zezwolenia – decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę (i obecnie nie wymagają), związanych z utwardzeniem istniejącego już wjazdu, istniejącego jak wynika z dokumentów – również map znajdującego się zarówno w dacie zwrócenia się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wydanie kolejnego zjazdu (logicznie wcześniej istniejący i ujawniony w dokumentach geodezyjnych zjazd nie wymagał zwracania się o jego ponowne urządzenie we wniosku z dnia 4 kwietnia 2007 r., który został uwzględniony decyzją Burmistrza J. z dnia 6 kwietnia 2007 r., skoro istniał już znacznie wcześniej, nie wymagały też jakiegokolwiek zezwolenia w postaci wydania decyzji administracyjnej, a jak wynika z załączonej do skargi dokumentacji W. B. zwracał się o wszelkie konieczne zgody i pozwolenia, opłacał również należne podatki od przedmiotowej nieruchomości położonej w J. przy ul. S. gdzie przewidziana – jak wynika wprost z dokumentów również była jego działalność gospodarcza,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty