08.11.2023 Podatki Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II PSKP 65/22

Przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy nie może odbywać się z pominięciem ustawowych przesłanek, które powinny być podstawą doboru funkcjonariuszy do dalszej służby. Wyrok ten potwierdza, że proces reorganizacji i zmiany statusu funkcjonariuszy powinien być przeprowadzany z uwzględnieniem zarówno praw jednostki, jak i obiektywnych kryteriów oceny ich kwalifikacji i doświadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Maciej Pacuda ‎

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A.M. ‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w […]. ‎o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 listopada 2023 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku ‎z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. akt V Pa 29/21,

uchyla zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 12 kwietnia 2021 r., VI P 234/19, i przekazuje sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego i apelacyjnego.

Uzasadnienie

A.M. w pozwie z dnia 6 lipca 2019 r. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w B. żądał ustalenia, że jego stosunek służby jako funkcjonariusza Służby Cywilno-Skarbowej nadal trwa od 1 marca 2017 r. ewentualnie - w przypadku uznania, że jego stosunek służby ustał - o przywrócenie do Służby Cywilno-Skarbowej jako funkcjonariusza służby od 1 czerwca 2017 r. na poprzednie warunki pracy i płacy sprzed 1 czerwca 2017 r. W razie uznania przez Sąd, że rozwiązanie stosunku służby było niezgodne z prawem, przy uznaniu, że nie można go przywrócić do służby, wniósł o zasądzenie odszkodowania w wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń. Na rozprawie w dniu 13 lutego 2020 r. powód wniósł o zasądzenie odszkodowania (24.098,25 zł).

Sąd Rejonowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2020 r., VI P 234/19, zasądził od pozwanej na rzecz powoda tytułem odszkodowania kwotę 24.098,25 zł.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w okresie pełnienia służby powód wykonywał obowiązki w wielu jednostkach. Zajmował się między innymi nadzorem nad oddziałem celnym, szczególnym nadzorem podatkowym i kontrolą przedsiębiorców. Realizował również zadania w ramach postępowań celnych. W okresie od 1 grudnia 2005 r. powód pełnił służbę na stanowisku zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Ł. do dnia odwołania z zajmowanego stanowiska z dniem 15 luty 2016 r. Wtedy powierzono mu pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku kierownika Referatu Dochodzeniowo-Śledczego Urzędu Celnego w Ł. Następnie decyzją Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 18 lutego 2016 r. powód został przeniesiony do pełnienia służby w Referacie Akcyzy Gier Przeznaczeń Celnych i Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Celnego w Ł. Jednostka ta w odniesieniu do zmian organizacyjnych realizowanych w tym okresie z nazwy uległa zmianie na Referat Akcyzy i Gier Procedur Celnej Obsługi Przedsiębiorców począwszy od 13 września 2016 r. Wówczas w referacie zatrudnionych było 9 osób. Powód uważa, że było 10 osób.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty