Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.730.2023.3.OS
Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od faktur związanych z leasingiem i naprawą samochodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2023 r. do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w … przekazujące złożony przez Pana wniosek z 8 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – celem załatwienia zgodnie z właściwością, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od faktur związanych z leasingiem i naprawą samochodu otrzymanych przed posiadaniem stosownych dokumentów, że pojazd spełnia wymogi art. 86a ust. 4 pkt 2 oraz ust. 9 ustawy o VAT.
Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 29 stycznia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym od lat firmę produkująca wyroby wędliniarskie. Zaopatruje Pan lokalne rynki. W związku z tym, ze rozwozi Pan swoje towary handlowe do sklepów, niezbędny jest Panu transport samochodowy. Realizuje go Pan korzystając głównie z samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Samochody te pozyskuje Pan w drodze leasingu od lokalnych leasingodawców. Sprawa, która Pan opisuje dotyczy takiego właśnie leasingu – samochodu dostawczego marki … o numerze rejestracyjnym ... Leasingodawcą jest firma (...). Przedmiotowy samochód odebrał Pan w … w dniu 02.01.2023. Tenże samochód w dniu 04.01.2023 uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji drogowej (w załączeniu: szkoda z dn. 04.01.2023, zgłoszenie szkody do firmy … oraz kalkulacja naprawy w Firmie …, …, ul. …). Stan techniczny pojazdu po uszkodzeniu uniemożliwiał jego dalsze użytkowanie. W związku z tym został zabrany z miejsca zdarzenia i przewieziony do firmy …., …., ul. …, celem naprawy. Samochód naprawiono po bardzo długim czasie. Fakturę za naprawę wystawiono 28.09.2023 r. Z uwagi na fakt, że samochód był objętym pełnym ubezpieczeniem komunikacyjnym w zakresie OC i AC Pana rolą było tylko opłacenie podatku VAT z faktury Nr …, którą też Pan dołącza do dokumentów. Kwota VAT wyniosła … zł. Resztę za naprawę pokryła firma ubezpieczeniowa. Po dokonaniu stosownych opłat, odebrał Pan naprawiony samochód w październiku 2023 r. Pod koniec października Urząd Skarbowy w … wszczął czynności sprawdzające odnośnie prawidłowego odliczenia podatku VAT od naprawy przedmiotowego auta. Zażądano od Pana przedstawienia stosownego dokumentu VAT-1 oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym auta adnotacji, że auto spełnia wymogi art. 86a ust. 4 pkt 2 oraz ust. 9 ustawy o VAT. Stosowne dokumenty opisane wyżej były w trakcie realizacji z uwagi na to, że auto opisywane zostało odebrane z naprawy w połowie października 2023 r. dokumenty ze stacji kontroli pojazdów, czyli VAT-1 oraz dowód rejestracyjny ze stosownym wpisem, złożono w Urzędzie Skarbowym w …, bezzwłocznie po ich otrzymaniu, na przełomie października i listopada 2023 r. VAT-1 31.10.2023 a dowód rejestracyjny 06.11.2023 r. Urząd Skarbowy w …zakwestionował prawo do odliczenia podatku VAT z faktury … dotyczącej naprawy auta, w pełnej wysokości, czyli 100%. Stwierdzono, że skoro auto do czasu czynności sprawdzających nie posiadało dokumentów opisanych powyżej, wymaganych z mocy ustawy oVAT, to brak jest podstaw do odliczenia podatku VAT naliczonego w pełnej wysokości od wszystkich faktur związanych z jego leasingiem. Stwierdzono też, że w związku z tym ma Pan prawo do odliczenia tylko 50% kwoty podatku VAT z przedmiotowych faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty