08.01.2024

Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2024 r., sygn. II OKW 13/24

Zasady podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze są ścisłe i precyzują, że nie można łączyć jednostki pomocniczej z terenu wiejskiego z miastem lub jego częścią, włącznie z jednostką pomocniczą w mieście, co wynika z połączonej interpretacji art. 417 § 2 i 4 kodeksu wyborczego oraz powinna być przestrzegana nawet w sytuacji, gdy istnieją inne powody historyczne, funkcjonalne lub społeczne sugerujące inny podział, co zapewnia jednolitość normy przedstawicielstwa i jest zgodne z zasadami demokratycznego państwa prawnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi grupy wyborców Gminy Rychwał na postanowienie Komisarza Wyborczego w Koninie I z dnia 28 grudnia 2023 r. nr 227/2023 w sprawie podziału Gminy i Miasta Rychwał na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 28 grudnia 2023 r. nr 227/2023 Komisarz Wyborczy w Koninie I (dalej: Komisarz Wyborczy), działając na podstawie art. 419 § 2 w związku z art. 419 § 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2023 r., poz. 2048; dalej: Kodeks wyborczy), dokonał podziału Gminy i Miasta Rychwał na okręgi wyborcze, ustalił ich granice, numery oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.

Gruba wyborców Gminy Rychwał wniosła skargę na powyższe postanowienie. Skarżący wnieśli o utrzymanie dotychczasowego podziału i uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości. Skarżący zarzucili:

‒ naruszenie art. 417 § 2 Kodeksu wyborczego poprzez dokonanie podziału na okręgi wyborcze, które nie zachowują jednolitej normy przedstawicielstwa, dezorganizują dotychczas funkcjonujący podział, co przełoży się na powstanie dodatkowych trudności podczas wyborów oraz ograniczy kontakt mieszkańców z wybranymi radnymi;

‒ art. 419 § 2 Kodeksu wyborczego poprzez dokonanie podziału na okręgi wyborcze, które nie zachowują jednolitej normy przedstawicielstwa i ograniczają prawa wyborcze mieszkańców poprzez tworzenie rozległych okręgów wyborczych, co w konsekwencji spowoduje utrudniony kontakt mieszkańców z wybranym radnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty