22.01.2024

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2024 r., sygn. II OKW 44/24

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi Grupy Wyborców Gminy Wolbórz na postanowienie Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 11 stycznia 2024 r., nr 8/2024 w sprawie podziału Gminy Wolbórz na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oddala skargę.

Uzasadnienie

Komisarz Wyborczy w Piotrkowie Trybunalskim postanowieniem z dnia 11 stycznia 2024 r., nr 8/2024, na podstawie art. 419 § 2 w zw. z art. 419 § 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408), dokonał podziału Gminy Wolbórz na okręgi wyborcze, ustalił ich granice, numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu.

Skargę na ww. postanowienie Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 11 stycznia 2024 r. złożyła Grupa Wyborców Gminy Wolbórz, wnosząc o jego zmianę.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że dokonany ww. postanowieniem podział na okręgi wyborcze pokazuje dużą dysproporcję między liczbą wyborców zamieszkujących w każdym z nich, a norma przedstawicielstwa określona na podstawie danych z dnia 19 grudnia 2023 r. waha się od 0,63 do 1,27. Wskazano, że spełnia ona wymogi, lecz zdaniem skarżących nie jest obiektywna. Przedstawiono tabelę z proponowanym podziałem gminy Wolbórz na okręgi wyborcze.

W ocenie skarżących, liczba radnych wybierana z terenu miasta Wolborza powinna być większa i wynosić 5 zamiast dotychczasowych 4. W związku z tym, że na terenie miasta znajdują się wszystkie kluczowe instytucje, obiekty użyteczności publicznej, kościół parafialny, największa szkoła, szkoła średnia, a zatem wymaga większej uwagi i zaangażowania i powinno być reprezentowane przez większą liczbę radnych w Radzie Miejskiej. Skarżący wskazali, że proponowany przez nich podział pokazuje, że pomimo wydzielenia pięciu okręgów wyborczych w sołectwie Wolbórz nie są to najmniej liczne okręgi w gminie. Proponowane połączenie okręgów nr 10 i 11 wynika z tego, że są one najmniejsze, a jednocześnie sołectwa Polichno i Żarnowica leżą bezpośrednio obok siebie, wzdłuż jednej drogi gminnej a koniec zabudowań zamieszkałych jednego jest jednocześnie początkiem drugiego. Przedstawiono wykresy obrazujące, jaki wpływ na rozkład liczby mieszkańców ma proponowana zmiana granic okręgów wyborczych w gminie Wolbórz. W ocenie skarżących, zaproponowany przez nich podział na okręgi wyborcze będzie bardziej reprezentatywny i proporcjonalny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne