11.02.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2022 r., sygn. I OSK 1164/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 października 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 708/20 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 23 października 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 708/20 oddalił skargę S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł S. G. zaskarżając wyrok Sądu I instancji w całości i na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", zarzucił Sądowi I instancji naruszenie prawa materialnego przez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, to jest:

1) art. 18 w związku z art. 71 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w związku z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.ś.r.", przez błędną wykładnię i pominięcie, że pojęcie rodziny wskazane w ustawie zasadniczej należy rozumieć szerzej niż to określa ustawa o świadczeniach rodzinnych, co prowadzi do pominięcia konstytucyjnej zasady uwzględniania dobra rodziny oraz szczególnego wsparcia rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej,

2) art. 32 Konstytucji RP w związku z art. 17 ust. 1 u.ś.r. przez błędną wykładnię i pominięcie, że zasada równego traktowania przez władze publiczne oraz braku dyskryminacji w życiu społecznym nie może prowadzić do zróżnicowania osób znajdujących się w takiej samej sytuacji faktycznej relewantnej dla uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, a w konsekwencji przyjęcie, że uzależnienie uprawnienia do uzyskania takiego świadczenia jest w sposób uzasadniony uzależnione nie od faktycznie sprawowanej opieki uniemożliwiającej podjęcie pracy zarobkowej, lecz od ciążącego na opiekunie obowiązku alimentacyjnego,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne