Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.427.2023.3.MDO
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 7 grudnia 2023 r. (data wpływu 13 grudnia 2023 r.) oraz 15 stycznia 2024 r. (daty wpływu 19 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pan podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od (...) 2011 r. jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z), zarejestrowaną w CEIDG. Rozlicza się Pan na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opodatkowanie podatkiem liniowym.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarza Pan oprogramowanie np. w języku (...) i świadczy następujące usługi:
–tworzenie oprogramowania na mikrokontrolery (system(...)),
–tworzenie schematów elektrycznych oraz layoutów płytek elektronicznych (na podstawie których produkowane są płytki elektroniczne),
–tworzenie oprogramowania na system operacyjny (...),
–tworzenie oprogramowania na system operacyjny (...),
–tworzenie oprogramowania wykonywanego przez przeglądarki internetowe (czyli projektowanie stron www).
W ramach prowadzonej działalności tworzone jest oprogramowanie lub jego części, a także jest ono ulepszane i rozwijane. Tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty