Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.434.2023.2.MPU
Dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT, wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione na realizację zadania.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 17 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT, wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione na realizację zadania pn. „(…)”, wpłynął 21 listopada 2023 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 11 stycznia 2024 r. będącym odpowiedzią na wezwanie znak: 0111-KDIB3-3.4012.434.2023.1.MPU oraz pismem z 15 stycznia 2024 r. (data wpływu 18 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego wraz z uzupełnieniem
Gmina zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o samorządzie gminnym jest organem wykonującym zadania publiczne własne oraz zlecone z zakresu administracji rządowej nałożone przepisami. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 14 Ustawy o samorządzie gminnym do zadań Gminy należy m.in. zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty, a w szczególności zadania własne gminy obejmują sprawy: dotyczące ładu przestrzennego, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, zieleni gminnej i zadrzewień.
Zdecydowana większość zadań wykonywana jest w ramach reżimu publicznoprawnego, jednak niektóre z dokonywanych czynności Gmina wykonuje na podstawie umów cywilnoprawnych.
W związku z ogłoszonym przez (…) „(…)” naborem w ramach poddziałania „(…)” objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata (…) nabór nr (…) na Przedsięwzięcie (…) „(…)” Gmina (…) złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację zadania pn. „(…)”. Niniejsze przedsięwzięcie polegało na utworzeniu ogólnodostępnego, bezpłatnego miejsca tj. obiektu rekreacyjnego w postaci ogrodu społecznego w sołectwie (…). Obszar wiejski gminy (…) stanowi część obszaru objętego (…). W ramach zakresu rzeczowego: zaprojektowano i wykonano ogród społeczny, który składa się z części wypoczynkowej dla osób starszych, części integracyjnej dla wszystkich i części dla dzieci i opiekunów. Stworzony ogród jest w większości naturalny, dominujące materiały to naturalne podłoża, roślinność. Ogród ma być miejscem odpoczynku, ale także edukacji ekologicznej dzieci. W centralnym miejscu ogrodu znajduje się urządzenie wodne - fontanna. Dodatkowo zamontowano elementy małej architektury: ławki, domki/ule dla owadów zapylających, elementy zabawowe: huśtawki, zestaw zabawowy, stolik zewnętrzny do gry w szachy, betonowy stół do tenisa. Ogród jest ogrodzony z bramą wejściową do środka. Miejsce realizacji (…). Obiekt będzie utrzymany w okresie trwałości projektu. Celem inwestycji realizowanej w ramach zadania jest podniesienie atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej obszaru (cel ogólny (…)), co odpowiada założeniom i wymogom naboru wniosków o przyznanie pomocy. Ponadto charakter operacji spełnia przesłanki zintegrowania z drugim celem ogólnym, tj. (…). Ochrona, wzbogacanie i wykorzystanie lokalnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego oraz wspieranie działań ożywiających przestrzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty