Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.982.2023.2.MR
Skoro - jak Pani wskazała - wszystkie przedmioty były kupowane do majątku osobistego na własne potrzeby i użytkowane powyżej 6 miesięcy, a ostatnia transakcja nabycia była ponad 12 miesięcy temu, to sprzedaż przedmiotów, o których mowa we wniosku, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, a tym samym uzyskany przychód w ogóle nie podlega opodatkowaniu PIT, a tym samym nie jest Pani zobowiązana wykazywać sprzedaży ww. przedmiotów w zeznaniu podatkowym.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży przedmiotów z majątku osobistego. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 grudnia 2023 r. (data wpływu 18 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W trakcie przeprowadzania zmiany wystroju niektórych pomieszczeń w Pani domu i porządkowania, tzw. przewietrzania szaf latem bieżącego roku, wyselekcjonowano kilkadziesiąt sztuk różnych przedmiotów, takich jak elementy odzieży, elementy wystroju (firanki, zasłony, itp.), zakupionych w latach ubiegłych w popularnych sklepach sieciowych na potrzeby własne, a w chwili obecnej już niepotrzebnych.
Biorąc pod uwagę, że rzeczy te były w dobrym stanie i mogły jeszcze komuś posłużyć, zdecydowała się Pani na rejestrację konta na jednym z portali internetowych (...) i wystawienie części tych rzeczy do sprzedaży w ramach sprzedaży okazyjnej rzeczy z majątku osobistego. Z przyczyn oczywistych - rzeczy z tzw. drugiej ręki - każda z tych rzeczy została wystawiona po cenie znacznie niższej od ceny zakupu, a tym samym bez możliwości osiągnięcia zysku. Przeważająca część wystawionych rzeczy znalazła nabywców w krótkim czasie, zwykle kilku-kilkunastu dni. Prawie każda z tych rzeczy została sprzedana pojedynczo. Chociaż kwota uzyskana ze sprzedaży stanowi tylko ułamek kwoty przewidzianej w związku z DAC-7, ze względu na fakt, że ilość transakcji była większa niż 30, dopełniła Pani obowiązku uzupełnienia raportu DAC-7 przesłanego przez portal internetowy. Ze względu na czasochłonny proces wystawiania rzeczy na portalu (robienie zdjęć, dokonywanie opisu, itp.), zamierza Pani wystawić pozostałą część niepotrzebnych rzeczy w terminie późniejszym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty