08.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.371.2023.4.JKU

Skutki podatkowe umowy pożyczki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

29 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 5 grudnia 2023 r. (wpływ 8 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący strona postępowania :

(…) Sp. z o.o. (Pożyczkodawca)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) (Pożyczkobiorca)

Zagraniczny Numer Identyfikacji Podatkowej: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej: Spółka nr 1 lub Pożyczkodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka nr 1 planuje zawrzeć umowę pożyczki (dalej: Umowa) z zagraniczną spółką (…) (dalej: Pożyczkobiorca lub Spółka nr 2) o numerze VAT: (…), będącą podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie której Pożyczkodawca zobowiąże się do udzielenia Pożyczkobiorcy pożyczki, przy czym na moment złożenia wniosku żadne środki nie zostały Spółce 2 wypłacone.

(…) jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Austrii, nie prowadzi działalności w Polsce i nie jest rejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki nr 1 jest (…).

Pożyczka, o której mowa powyżej, będzie udzielana ze środków własnych Pożyczkodawcy (ze środków obrotowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej Spółki nr 1). Umowa pożyczki zawarta pomiędzy stronami będzie zawarta w Polsce i zawierać będzie postanowienia dotyczące obowiązków i uprawnień Pożyczkobiorcy i Pożyczkodawcy. W szczególności na podstawie ww. umowy Spółka nr 1 zobowiąże się do udzielenia Spółce nr 2 pożyczki pieniężnej w kwocie do określonej w Umowie pożyczki wartości maksymalnej w formie przelewu na rachunek Pożyczkobiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne