29.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.587.2023.2.JMS

1. Czy działalność Wnioskodawcy, określona Działalnością B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm. - dalej jako „ustawa”)? 2. Czy koszty, jakie ponosi Wnioskodawca, określone jako Koszty osobowe, Koszty materiałów i surowców oraz Koszty pozostałe, mogą zostać rozliczone w ramach ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy?

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 grudnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatnik (dalej także jako „Spółka” i „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w formie spółki komandytowej z datą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym przypadającą na dzień 1 lutego 2017 roku. Spółka posiada czynny status podatnika podatku od towarów i usług z datą rejestracji 1 lutego 2017 roku. Jako przedmiot przeważającej działalności, podatnik wskazał PKD nr (…).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się m.in. (…) oraz produkcją narzędzi (…) specjalistycznych (dalej jako: „Działalność B+R”).

W ramach usług (…) Wnioskodawca na wstępie realizacji zlecenia dokonuje oceny narzędzi pod względem zużycia i następnie dokonywana jest kwalifikacja do ich (…). Zakres (…) (w tym ostrzenia) zależy od stopnia zużycia narzędzia. Po (…) narzędzia są oznaczane laserowo i wysyłane do klienta. Proces produkcji narzędzi (…) specjalnych rozpoczyna się od uzyskania od klientów rysunku technicznego detalu, na podstawie którego oceniana jest kosztochłonność procesu wytworzenia. Następnie Spółka przygotowuje dla klientów ofertę cenową. W przypadku akceptacji oferty przez klienta Wnioskodawca przechodzi do etapu napisania programu (kodu) dla maszyny (…), która dokona wytworzenia elementu zgodnie z zamówieniem i ofertą. W kolejnym kroku następuje weryfikacja dokładności wykonania na urządzeniu pomiarowym, na koniec następuje laserowe znakowanie detalu. Efektem opisanego procesu jest utworzenie unikalnego narzędzia (…) do (…), (najczęściej są to (…)), które jest w stanie zastąpić kilka innych klasycznych (ogólnodostępnych, niewykonywanych na zamówienie) narzędzi i przez to wielokrotnie skrócić czas wykonania danej operacji w procesie produkcji u klienta. Materiałem, na którym swoje prace najczęściej wykonuje Spółka jest (…), w przypadku wytwarzania narzędzi materiał ten aktualnie pozyskiwany jest od dystrybutora jakim jest firma (…), z kolei producentem materiału jest firma (…), przy czym Wnioskodawca nie wyklucza zmiany dostawców i producentów materiału. Wszelkie prace wykonywane są z dokładnością do 1/1000 (słownie: jednej tysięcznej) części milimetra.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne