Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.590.2023.1.END
Prawo do ujęcia kosztu nabycia stad macierzystych oraz pojedynczych sztuk inwentarza żywego przeznaczonych do tych stad jako koszt uzyskania przychodów jednorazowo, tj. w dacie poniesienia na podstawie przepisu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka ma prawo do ujęcia kosztu nabycia stad macierzystych oraz pojedynczych sztuk trzody chlewnej przeznaczonych do tych stad jako koszt uzyskania przychodów jednorazowo, tj. w dacie poniesienia na podstawie przepisu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego i polskim rezydentem podatkowym. Spółka prowadzi działalność w zakresie chowu i hodowli trzody chlewnej,(…).
W ramach hodowli trzody odbywa się proces tuczenia trzody chlewnej (świń). Proces ten można podzielić na trzy główne etapy produkcji:
1)produkcja prosiąt (w ramach tzw. stada podstawowego/macierzystego),
2)produkcja warchlaków oraz
3)produkcja tuczników.
W ramach prowadzonej działalności Spółka planuje nabyć stada macierzyste (dalej: „stada”), a w niektórych sytuacjach pojedyncze maciory lub knury (nie stanowiące stada w momencie nabycia, ale celem jego utworzenia) od rolników. Zakup ten będzie dokonywany w celu prowadzenia działalności hodowlanej i reprodukcyjnej (produkcja prosiąt) Spółki. Następnie, będąc właścicielem stad macierzystych Spółka zamierza wydzierżawić (zgodnie z art. 693 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”) je na rzecz niepowiązanych ze Spółką rolników, będących zarówno osobami fizycznymi, jak i działających w formie spółek handlowych (dalej: „Hodowcy”). Hodowcy w ramach swojej działalności będą zajmowali się produkcją prosiąt w ramach dzierżawionego stada podstawowego. Produkcja prosiąt będzie odbywała się na terenie gospodarstwa należącego do danego Hodowcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty