29.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.648.2023.1.AN

Czy wniesienie aportem Nieruchomości przez wspólnika do Spółki spowoduje u Wnioskodawcy utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 listopada 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy wniesienie aportem Nieruchomości przez wspólnika do Spółki spowoduje u Wnioskodawcy utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 2023 r. Od dnia rejestracji Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: „Ryczałt”), na zasadach określonych w rozdziale 6b Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.) (dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka spełnia warunki uprawniające do skorzystania z formy opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spółek, o których mowa w art. 28j Ustawy o CIT. Wspólnik Wnioskodawcy planuje w przyszłości wnieść do Spółki wkład niepieniężny w postaci aportu nieruchomości wraz z położonym na niej budynkiem. Wspólnik w ramach swojej prywatnej inwestycji (nieprowadzonej w ramach działalności gospodarczej) w 2021 r. uzyskał decyzję o warunkach zabudowy zgodnie, z którą doszło do zmiany sposobu użytkowania budynku z funkcji produkcyjno-magazynowej na funkcję mieszkalną. Zgodnie z planem, po zakończeniu inwestycji nieruchomość zostanie zaadaptowana do celów mieszkalnych w postaci szeregowej zabudowy jednorodzinnej (dalej: „Nieruchomość”). Budynek jest obecnie w stanie surowym, dotychczas wykonano m.in. roboty ziemne, izolacje przeciwwilgociowe, ściany, stropy i dach. Na nieruchomości nie były prowadzone prace wykończeniowe (tynki, drzwi, ścianki działowe), nie zostały podłączone instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, oświetleniowe czy grzewcze. W ramach aportu dojdzie do przeniesienia własności gruntu wraz z budynkiem, dotychczas uzyskanymi zgodami administracyjnymi oraz dokumentacją projektową, nie dojdzie natomiast do przeniesienia jakichkolwiek zobowiązań (np. umów z podwykonawcami). Nieruchomość zostanie wniesiona do Spółki, w stanie wymagającym poniesienia dalszych nakładów w celu dokończenia inwestycji (…). Po wniesieniu aportu Wnioskodawca planuje dokończyć inwestycję i sprzedać wydzielone na nieruchomości budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej. Nieruchomość ma zostać wniesiona do Spółki aportem, w wyniku czego dojdzie do zwiększenia kapitału zakładowego spółki i objęcia przez wspólnika nowych udziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne